GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-03-2022 17:06   Güncelleme : 06-03-2022 17:06

Nemkom Kurutma İşlemleri

Kurutma işlemi basit gibi görünen bir işlem gibi görünse de fazlaca enerji ve zamana ihtiyaç duyularak tamamlanan bir işlemdir.

Nemkom Kurutma İşlemleri

Kurutma işlemi basit gibi görünen bir işlem gibi görünse de fazlaca enerji ve zamana ihtiyaç duyularak tamamlanan bir işlemdir.

Kurutma Nedir?

Kurutma nesne üzerinde bulunan su molekülerinin buharlaştırılması suretiyle ortamdan ayrılmasını sağlayan her türlü işlemdir. Kurumanın olabilmesi için ısı hava akımına ihtiyaç vardır. Kurutma işlemi gıda ürünlerinde raf ömrünü uzatmak için kullanılırken, inşaat sektöründe inşaatı hızlıca bitirmek veya sonrasında oluşabilecek rutubet durumlarının ortadan kaldırılması amacıyla kullanılıyor.

İnşaat Kurutma Nedir?

İnşattın temelinden tavanına kadar her alanda kullanım yeri bulan çimentonun, uygulandıktan sonra günlerce kuruması beklenip ara ara da sulanması gerekiyor. İnşaat işleri bitip evler teslim edildikten sonra dahi bir miktar nem beton içine hapsolmuş şeklide kalabiliyor. Gerek inşaatta kullanılan sular gerekse yağışla birlikte meydana gelen ıslanmalar neticesinde betonlar içerinde su molekülleri hapsolmuş şekilde kalabiliyor. Bu nem ısınmada olumsuz etki gösterirken, odaların rutubet kokmasına neden olabiliyor. Bu durumdan kurtulmanın etkili ve kolay yolu nem kurutma için özel olarak tasarlanan inşaat kurutma cihazlarını kullanmaktan geçiyor.

Beton Kurutma Nedir?

İnşaatın temellini oluşturan maddeler demir ve beton uygulamasıdır. Ancak beton, çimento su kum karışımıyla elde edildiğinden uygulandıktan sonra kuruması uzun zaman alabiliyor. Bu durum inşaat sektörünün sekteye uğramasına neden olduğundan istenmeyen bir durumdur. Bu alanda geliştirilen nem alma cihazları sayesinde beton kurutma işlemleri yapılıyor ve inşaatlarda hızla sonuçlandırılabiliyor.

Kaynak: http://nemkom.com/insaat-kurutma/