GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-03-2022 11:34   Güncelleme : 08-03-2022 11:34

Filmlere konu olacak bir direniş: Hayatlarını kaybettiler ama onlar sayesinde Kiev düşmedi!

Birinci haftasını geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşında önemli kırılma anları yaşanıyor. Başkent Kiev'in kuzeyinde bulunan Hostomel Havaalanı için verilen savaş Ukrayna'nın kaderini belirlemiş olabilir. Savaşın kaybedilmesine neden olabilecek Rus II-76 nakliye uçağının Ukrayna topraklarına inmesine izin vermeyen bir grup askerin filmlere konu olacak hikâyesi...

Filmlere konu olacak bir direniş: Hayatlarını kaybettiler ama onlar sayesinde Kiev düşmedi!

 

Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna'yı işgale başladıklarını televizyondan duyurmasının üzerinden bir hafta geçti. Birçok uzmanın, Rus ordusunun savaşı kısa sürede sonuçlandıracağına ilişkin beklentisi tutmadı. İşgalin ardından ülkelerini savunmak için gönüllü olan milyonlarca insan Rusya'ya karşı kolay kolay teslim olmayacağını hemen her cephede kanıtladı.

Rus birlikleri Belarus sınırından Ukrayna'ya girdiğinde, ikmal düzenini sağlayabilmek için ilk iş başkent Kiev dışındaki Hostomel Havalimanı’nı ele geçirmekti. Fakat, olmadı! Bir gün süren savaşta, Ukraynalı birliklerin savunma hatlarını geçemeyen Rus birlikleri geri çekilirken, bu savaşın Rusya için hiç de kolay geçmeyeceği anlaşılmıştı.

Yaşanan çatışmanın perde arkasına odaklanan James Marson, The Wall Street Journal’da yayımladığı haberinde, bir grup Ukraynalının Hostomel Havaalanı’nı savunurken filmlere konu olacak kararlılığı ve kahramanlığını ele aldı.

HOSTOMEL ELE GEÇSEYDİ KİEV İLK GÜNLERDE DÜŞEBİLİRDİ

Savaşın ilk günü olan 24 Şubat'ta Ukraynalı küçük bir birlik, Rusya ordusunun yaklaşık 32 kilometre uzaklıktaki Kiev’e girmesini engellemek için var güçleriyle çarpışıyordu. Kendilerinden kat kat büyük bir Rus birliğiyle karşı karşıya kalan askerler için işler hiç de iyi gitmiyordu.

Ukraynalı askerler direnebildikleri son noktaya kadar direniyor ama ciddi kayıplar da veriyordu. O anda cephenin önünde yer alan Teğmen Anatoliy Kharchenko, yanından geçen bir merminin arkadaşını öldürdüğüne tanık oldu. Belirsizlikle karşı karşıya olan Ukraynalı askerler, bölgeye giren Rus birliklerinin devamının geleceğini biliyordu.

Öyle ki, Rus hava indirme birlikleri günün ilk saatlerinde toplanma alanlarına inmişlerdi bile. Ukraynalı askerler, bulundukları bölgenin hayati öneme sahip olduğunu biliyor ve bu nedenle, ne olursa olsun geri çekilmiyordu.

Kuzeyde bulunan Hostomel Havaalanı Kiev’e yakınlığı nedeniyle Ruslar için önemli bir ikmal merkezi haline gelecekti. Kiev’in düşmesi ise kolaylaşacaktı. Bu nedenle, önemli sayıda bir Rus birliği Teğmen Kharchenko'nun birliğine doğru geliyordu. Teğmen Kharchenko, “O anda nelerin tehlikede olduğunu biliyorduk” ifadesini kullanıyor.

SAVUNMA, DİRENİŞE FAZLADAN BİR GÜN KAZANDIRDI

Savaşın hemen öncesinde askeri uzmanlar, Ukrayna’nın elinde bulunan ateş gücü nedeniyle, Rusya'nın Ukrayna savunma mevzilerini kolay aşamayacağını dile getiriliyordu. Buna karşın, Rus ordusu elinde bulundurduğu "ezici" güçle kısa sürede cephelerin yarılacağına inanıyordu. 

Tolstoy, Savaş ve Barış romanında, “Askeri mücadele sırasında bir ordunun nihai gücü bilinmeyen bir değişken tarafından şekillenir. Bu bilinmeyen değişken, askerlerin savaşma arzuları, tehlikeye karşı koyma istekleri ve cesaretlerinden başka bir şey değildir. Savaşma arzusu olup, neden savaştığını bilen askerler için kiminle savaştıkları önemsizdir” der.

Ukrayna ordusu ve gönüllü savaşçıların da belki de söz konusu değişken nedeniyle, askeri stratejistleri savaşın ilk haftasında yanılttığı görüldü.

Teğmen Kharchenko’nun emrindeki birlik ve gönüllü savaşçıların direnişi karşısında ilerleyemeyen Rus birlikleri, yavaşladı ve bir gün boyunca Hostomel Havaalanı çevresindeki alanda tamamen durduruldu.

Havaalanındaki savunma, Ukrayna direnişine fazladan bir gün kazandırmış oldu. Rus güçleri için işlerin çıkmaza girmesinin nedenlerinden biri bu direnişti. Fakat, geçtiğimiz perşembe günü Rus ordusu güneyde kazanımlar elde ederek, Herson şehrine girdi ve Zaporizhya'ya doğru ilerledi.

HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR, TECRÜBELERİYLE KURTULDULAR

En başa dönelim. Hostomel'deki ilk savaş işareti geldiğinde, Ukraynalı birlikler organize olmaya çalışıyordu. Uzun zamandır harekatın başlayacağı güne hazırlanan birlikler, ansızın gelen balistik füze ateşleriyle sarsılıyordu. Çevrede bulunan binalarda ciddi yıkımlar meydana geliyordu.

Tek sıkıntı bu da değildi, havaalanını savunan Ukrayna Ulusal Muhafız birliği mühimmat olarak yeterli güce sahip değildi.

Ağır teçhizat ve personelin çoğu, sekiz yıl önce ayrılıkçılar tarafından başlatılan harekâtın ardından, doğuya kaydırmıştı. Belarus sınırına da ciddi miktarda mühimmat kaydırılmıştı ancak, Rus hava indirme birliklerinin savaş durumunda kullanılıp kullanılmayacağı hesaba katılmadığı için cephe gerisinde az cephane bırakılmıştı.