GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-03-2022 11:41   Güncelleme : 09-03-2022 11:41

Marka Yenileme Kaç Senede Bir Olur?

Ülkemizde var olan yasalar eşliğinde markalaşmanın oluşturulması aşamasında bazı detaylar bulunur.

Marka Yenileme Kaç Senede Bir Olur?

Ülkemizde var olan yasalar eşliğinde markalaşmanın oluşturulması aşamasında bazı detaylar bulunur. Öncelikle bir markanın oluşturulması aşamasında uyulması gereken bazı hususlar vardır. Bunun yanında alınan bir markanın belirli aralıklar ile yenilenmesi gerekir. On yıllık bir süre sonunda yeni marka tescili yapılması gerekir. Bu işleme marka yenileme adı verilir.

Yenileme işlemi yapılarak ürünün yeniden size ait olduğunun tespit edilmesi mümkündür. Aynı zamanda ürünün size ait olmasının dışında başkası tarafından alınmasının önüne geçebilmek için de yine yineleme yapılması gerekir. Ülkemizde hizmet veren aracılık ve danışmanlık firmaları ile birlikte yenileme işlemlerinde süreci yönetebilirsiniz.

Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka yenileme işlemlerinin yerine getirilebilmesi için öncelikle bu işlemlerin ne zaman sonlanacağını tespit etmek gerekir. Yeni bir marka başvurusu ortalama olarak altı aylık bir sürecin sonunda tamamlanmaktadır. Bunun yanında markanın oluşturulmasından sonra ise sürecin devam etmesi beklenir. Her on senede yeniden marka tescili yapılması gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

Bu ceza durumlarının önüne geçebilmek için sizlere hizmet veren E-Patent internet sitesi ile siz de hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Sizlere hizmet veren bu internet sitesi aynı zamanda bu süreçleri takip ederek cezalara düşmemenizi sağlar. Böylelikle marka haklarınızda saklı kalır. Son zamanlarda bu hizmetlerin yerine getirilmesi online işlemler ile daha kolay hale gelmektedir. Siz de bu süreçte daha başarılı ve hızlı sonuç alabilirsiniz.

Marka Yenileme Nasıl Sonuçlanır?

Genellikle yeterli belgelerin sağlanması ile birlikte sürecin tamamlanması mümkün olur. Fakat bu süreç beklenen kısalıkta olmadığı için sürecin bir miktar uzaması muhtemeldir. Aynı zamanda yenileme sürecinin tamamlanması ile birlikte yeniden on sene boyunca marka hakkı siz de kalır. Bu süreçte hangi belgelerin gerekli olduğunu uzman kuruluşlardan öğrenmek mümkündür.

Sonuç olarak marka yenileme gereken bir işlemdir. Markanızın başkaları tarafından alınmaması için gerekli bir süreç olan bu zaman dilimi aynı zamanda markanın değerinin de korunması anlamına gelir. Bunun yanında marka yenileme süreçlerinde uzman desteği almak sizin avantajınıza olur.

Marka Yenileme ve Uzman Desteği

Bu alanda hizmet veren çok sayıda firma bulunmaktadır. Söz konusu firmalardan uygun fiyatlı ve işinin ehli olanlardan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemlerin yerine getirilmesi esnasında ihtiyaç duyduğunuz bilgi birikimine de yine kuruluşlar ile ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda online olarak bu işlemleri yerine getiren çeşitli firmalar bulunur.

Bu firmalardan birisi olarak hareket eden E-Patent internet sitesi üzerinden sizlere bilgilendirici içerikler sunar. Bu şekilde süreç hakkında daha doyurucu bilgilere ulaşmanız mümkündür. Bunun yanında yine danışmanlık hizmetlerini bu firma ile uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Ülkemizde son yıllarda alanında ön plana çıkan bu firma bunun yanında sizlere deneyim olarak en üst seviyede deneyim hizmeti temin etmektedir.

Kaynak: https://www.e-patent.com.tr/urun/marka-yenileme/