GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2022 16:11   Güncelleme : 16-03-2022 16:11

Rusya, Amerikalı astronot Mark Vande Hei'nin dünyaya dönüşüne izin verecek

Rusya, 356 gündür Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan Amerikalı bir astronotun Rus kapsülüyle dünyaya dönebileceğini açıkladı. Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası ABD ile yaşanan gerilim sebebiyle astronotun Rus kapsülünü kullanmasına izin vermemesinden endişe ediliyordu. Ancak 55 yaşındaki Mark Vande Hei isimli astronotun iki Rus kozmonotla birlikte 30 Mart'ta Kazakistan'a geri döneceği kesinleşti.

Rusya, Amerikalı astronot Mark Vande Hei'nin dünyaya dönüşüne izin verecek

Vanda Hei'nin bir Rus kapsülünü dünyaya geri götürmesi beklenirken Rusya- Ukrayna savaşı ile ABD ve Rusya arasında yaşanan gerilim uzaya taşındı. Bunun sonucunda Mark Vanda Hei, dönebilecek mi sorusu tartışma konusu olmuştu. Uluslararası Uzay Hukuku'na göre dünyanın neresinden olursa olsun astronotların birbirine gerekli tüm yardımı sağlaması gerektiği kanunu akıllara gelmişti. Ayrıca, astronotlar acil durumlarda yabancı bir ülke veya denize iniş yapabilme hakkında sahipti.

 

NASA: MARK KESİN GELİYOR

NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) program yöneticisi Joel Montalbano, "Mark kesin geri geliyor, bu konuda herhangi bir anlaşmazlık yok. Rus meslektaşlarımızla iletişim halindeyiz astronotlar dünyada olup bitenlerden haberdar ancak bir takım olarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Faaliyetlerimiz 20 yıldır devam ediyor ve son üç haftada değişen bir şey olmadı. Kontrol merkezlerimiz sorunsuz şekilde çalışmaya devam ediyor" dedi.

RUSYA'DAN UYARI GELMİŞTİ

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos'un başında bulunan Dmitri Rogozin, Rusya'ya uygulanan yaptırımların Uluslarası Uzay İstasyonu'nda teknik sorunlara yol açabileceği konusunda uyarmıştı. Rogozin yaptığı açıklamada, "ABD ve Batı'nın Rusya'ya karşı yaptırımlarından dolayı Roscosmos, ABD'ye uzay aracı satışlarını durduracak" demişti.