GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2022 12:29   Güncelleme : 25-03-2022 12:29

Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yaşam alalarında veya iş yerlerinde bilinmeyen sebeplerden dolayı çıkan yangınlara ilk müdahalenin hemen yapılması için yangın algılama sistemi büyük önem taşır.

Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Yaşam alalarında veya iş yerlerinde bilinmeyen sebeplerden dolayı çıkan yangınlara ilk müdahalenin hemen yapılması için yangın algılama sistemi büyük önem taşır. Yangın algılama sistemleri, alevler belirli bir yüksekliğe erişmeden  başlangıç anında algılar ve ikaz sistemlerinin devreye sokulmasını sağlarlar. Yangının başladığı noktalarda herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmaması için yangın algılama sistemi kullanımı mutlaka gereklidir. Yangın algılama sistemlerinin yıllık olarak periyodik bakımları mutlaka yapılmalı ve herhangi bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalınmamalıdır. Yangın algılama sistemleri genellikle hastane, fabrika, spor kompleksleri, iş merkezleri ve okullarda kullanımı tercih edilir. Yangın algılama sitemleri hakkında detaylı bilgi için Öz Güven Yangın firmasını tercih edebilirsiniz.
Yangın Algılama Sistemi Nasıl Çalışır?
Son teknoloji üretilen yangın algılama sistemleri, genel olarak içerisinde bulunan dedektörlerin, ortamda oluşan duman ya da ısıyı algılaması ile birlikte işlevini görmeye başlar. Bulundukları ortamda dumanı veya ısı değişimini algılayan bu sistem, sesli uyarı mekanizmasını çalıştırır ve yapmış olduğu uyarı sesi ile ortamda bulunan kişileri harekete geçirir. Yangın algılama sistemi sayesinde yangın çok çabuk kontrol altına alınabilir. Ayrıca söz konusu ortamda yangın kontrolden çıkabileceği söz konusu ise içerisinde ki mekanizmalar devreye girer ve en yakın itfaiyenin aranmasına da yardımcı olur. Yangın sırasında kontrollü müdahaleler için özellikle iş yerlerinde mutlaka bulunması gereken sistemlerdir. Sizde iş yerinizde olumsuzları yok etmek için Öz Güven Yangın firmasından destek alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.ozguvenyangin.com/urun-kategori/26/yangin-algilama-sistemleri