GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2022 11:33   Güncelleme : 29-03-2022 11:33

Kurban Bağışı

Kurban kültü ve kurban ibadeti dinimizce büyük önem verilen bir ibadet türüdür. İslam dininde büyük önem taşıyan kurban ibadetinin aynı zamanda kurban bağışı olarak yapılmasının da büyük sevabı vardır.

Kurban Bağışı

Kurban kültü ve kurban ibadeti dinimizce büyük önem verilen bir ibadet türüdür. İslam dininde büyük önem taşıyan kurban ibadetinin aynı zamanda kurban bağışı olarak yapılmasının da büyük sevabı vardır.

Bugün pek çok aile et tüketimini evinde yapmak yerine ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak büyük sevaba girmek istiyorlar. Dünyanın pek çok yerine sağlıklı gıdaya ulaşamayan çocukların, ailelerin temiz ve sağlıklı gıdalara ulaşması adına bağışlatacak olan kurbanları Şefkat Eli Derneği, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Kurban Bağışı Ne Anlama Gelir?

Kurban, kurban kesmekle yükümlü olan kişiler, evlerinde kesmek ve tüketmek yerine fakir ve muhtaç olanlara, yetimlere ve öksüzlere, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını arzu ediyorlar. Kurban bağışının ne kadar önemli olduğu da bu noktada ortaya çıkıyor. Sağlıklı ve yeterli beslenemeyen ailelerin, mazlum çocukların yüzlerindeki gülücük, kurban bağışı yapanlara sevap olarak geri dönecek.

Gerek Kurban Bayramı’nda kesilecek olan kurbanların gerekse akika, bağış, sadaka ya da adak kurbanları gibi kurbanların tamamı Şefkat Eli Derneği tarafından güvenle kesilerek temiz ve sağlıklı şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Kurban Bağışına Dinen İzin Var mı?

Kurbanları canlı olarak bağışlamak dinen caiz midir? Kurban bağışına dinen izin var mı soruları da merak edilirken bu soruya Diyanet İşleri Başkanlığı en güzel cevabı veriyor. Diyanet'e göre, kurbanlık bağışlar dinen kabul edilebilir, bağışçılar adına kesilebilir ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir. Ayrıca evinde fazla et tüketmeyenler ya da ekonomik olarak ihtiyacı bulunmayanlar için iyi bir ibadet şeklidir.

Kurban Bağışı Nereye Yapılır?

Kurbanlık bağışında bulunmak isteyen herkes bağışladığı kurbanın temiz, düzenli ve usulüne uygun olarak kesilerek fakirlere ulaştırılmasını ister. Bunun için de kurban bağışçısının gerçek ihtiyaç sahiplerini bulması, kurbanı özenle kesmesi ve o kişilere ulaştırması gerekir. Bu işlerin zahmetli olması nedeni ile Şefkat Eli Derneği, kurban bağışçılarına büyük kolaylık da sağlıyor. Şefkat Eli Derneği aracılığı ile yapılan kurban bağışları İslami usullere göre kesilen her türlü bağış kurbanlarını temiz ve tertipli bir şekilde paketleyerek gerçek mazlumlara ve ihtiyaç sahiplerin ulaştırıyor.

Kimler Kurban Bağışı Yapabilir?

Kurban bağışında bulunmak isteyenlerin öncelikle iyi niyetli olmaları, sevabını bekleyerek yapmaları ve helal kazançları üzerinden yapmaları önemlidir. Şefkat Eli Derneği, söz konusu iyi niyet içinde olan herkesin bağışladığı kurbanların zayi olmadan ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarında bulunmasını sağlıyor.

Bu noktada kimlerin kurban bağışı yapabileceği konusunda şunlar söylenebilir;

  • Tüm Müslümanlar çeşitli nedenlerle kurban bağışı yapabilir
  • Hayal kurduğu bir hedefine ulaşanlar kurban bağışlar
  • Ekonomik durumu iyi olanlar, fakirler için kurban bağışında bulunurlar
  • Allah’a şükretmek isteyenler kurban bağışında bulunur

İyi niyetle yapılan tüm kurban bağışları Allah katında önemlidir ve Şefkat Eli Derneği tarafından özenle kesilerek sahiplerine ulaştırılır.

Kurbanlık Bağış Çeşitleri Nelerdir?

Allah için adanan ve kesilen ya da kesilmek istenen kurbanlar çeşitli niyetlerle bağışlanabilir. Bağışlanacak kurban türleri de niyetlere ve amaçlara göre değişiklik gösterir.

Türkiye'de ve dünyada fakirlerin, muhtaçların, yetim ve öksüzlerin yüzlerini güldürmek amacıyla yapılabilecek kurban bağış çeşitleri şunlardır;

  • Akika kurban hediyeleri
  • Kurban Bayramı için yapılan kurban bağışları
  • Allah’a şükretmek için yapılan şükür bağışları
  • İbadet, şükür ve dua amaçlı kurban bağışları da yapılabilir

Sebep ne olursa olsun, insanlar durumlarına ve niyetlerine göre bu kurban türlerinden birini seçerek verebilirler. Dünyanın yoksulları, mazlumları ve yetimleri için yapılacak olan kurban bağışları Şefkat Eli Derneği tarafından usulüne uygun olarak güvenle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. 

Kaynak: https://www.sefkateli.org.tr/tr/kurban-bagisi