GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2022 14:56   Güncelleme : 31-03-2022 14:56

100 Bine Yakın Kişi, Bugün Görülecek Elazığ Barınak Davasından Çıkacak Kararı Bekliyor

"Açlıktan birbirini yiyen hayvanların davası" olarak bilinen Elazığ Barınak Davası bugün görülecek. Bu konuda hukuk mücadelesi yürüten veteriner hekim ve hayvan hakları aktivisti Türkan Ceylan’ın Change.org/ElazigBarinagi adresinde yürüttüğü imza kampanyasını 100 bine yakın kişi imzaladı. Dava öncesi veteriner hekim Türkan Ceylan ve Av. Hacer Gizem Karataş’ın basına yönelik duyurusunu aşağıda bulabilirsiniz.

100 Bine Yakın Kişi, Bugün Görülecek Elazığ Barınak Davasından Çıkacak Kararı Bekliyor

29.03.2022 Salı günü saat 10:48’de Elazığ 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, Elazığ hayvan bakım evinde görev yapan veteriner hekimlerin ve veteriner işleri müdürünün görevini kötüye kullanarak sayısız hayvanın ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle süren yargılamanın karar duruşması görülecek. Bir önceki duruşmada savcı, tüm faillerin ayrı ayrı görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılması yönünde mütaalasını vermişti.

 

Elazığ Bakımevi’nde gerçekleştirilen keşif neticesinde düzenlenen bilirkişi raporları ve bakım evinde çekilen görüntüler suçun işlendiğinin ispatı niteliğinde. Sanıklar da suçlarını kabul ettiklerinden veya suçtan kurtulmaya yönelik olduğu açık olan çelişkili savunmalar yaptıklarından, hukuken bu davanın olumlu sonuçlanmayarak faillerin cezalandırılmaması gibi bir ihtimal bulunmuyor.

 

Hayvana yönelik işlenen çoğu suç açığa dahi çıkmıyor, delil yokluğu ve yargı makamlarının görevini yerine getirmemesi sebebiyle kamu davası açılması aşamasına gelinemiyor. Özellikle kamu görevlilerinin yargılandıkları davalarda soruşturma izni verilmiyor, ancak Elazığ davasında toplanabilen yüksek sayıda delil soruşturma izni engelinin aşılmasına imkan sağladı. Sokakta ve bakımevinde yaşayan tüm hayvanlar için emsal teşkil edecek bu davanın takibi bu yüzden çok önemli. Bu sebeple, her gün kapalı kapılar ardında kamu görevlilerinin görevlerini yerine getirmemesi sebebiyle ölen tüm hayvanlar için bir kez daha adalet talep edeceğimiz davayı duyurmanızı, takip etmenizi ve duruşma sonunda yapacağımız basın açıklamamıza katılımınızı rica ederiz.