GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-04-2022 17:30   Güncelleme : 02-04-2022 17:30

Lipoliz İle İnatçı Yağlardan Kurtulun

Son yılların vazgeçilmez trendlerinden olan medikal estetik prosedürlerin en büyük avantajı kolay ve hızlı uygulanabilir olmalarıdır. Bu nedenle cerrahi prosedürlere başvurmak yerine daha kısa sürede, etkili ve doğal sonuçlar almak isteyen kişiler medikal estetik prosedürleri tercih etmektedir.

Lipoliz İle İnatçı Yağlardan Kurtulun

 

Son yılların vazgeçilmez trendlerinden olan medikal estetik prosedürlerin en büyük avantajı kolay ve hızlı uygulanabilir olmalarıdır. Bu nedenle cerrahi prosedürlere başvurmak yerine daha kısa sürede, etkili ve doğal sonuçlar almak isteyen kişiler medikal estetik prosedürleri tercih etmektedir. Bağdat Caddesi botoks ve diğer medikal estetik prosedürlerin İstanbul’da en çok ilgi gördüğü yerlerden biridir. Bu bağlamda Kadıköy lipoliz, botoks, PRP, mezoterapi, göz altı ışık dolgusu gibi medikal estetik prosedürler konusunda hizmet veren kliniklerin yoğun olduğu bir ilçedir. Uzman Dr. Şafak Göktaş da alanındaki uzmanlığı ve deneyimi sayesinde yalnızca İstanbul içinden değil aynı zamanda diğer illerden gelen ve en başarılı sonuçları almak için Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçen hastalara da hizmet vermektedir.

 

Günümüzün en gözde medikal estetik prosedürlerinden biri olan lipoliz, lokalize yağ birikintilerine enjeksiyon yapılmasına dayanan yenilikçi bir tedavidir. Enjeksiyon bölgesindeki yağların eriyip vücuttan uzaklaştırılmasıyla hastanın vücut konturu değişir.

 

Vücut şekillendirme ve bölgesel incelme konusunda en büyük adım 1970’li yılların sonlarında liposuction yönteminin uygulanmasıyla birlikte atıldı. Diyet ve egzersizle giderilmesi zor olduğu kanıtlanan bölgelerdeki inatçı yağ birikintilerinin cerrahi olarak emildiği liposuction bölgesel incelme konusunda önemli bir avantaj haline geldi.

 

Lipoliz ise bu muhteşem sonuçları ameliyatsız olarak sağlamasıyla ön plana çıktı. Lipoliz temelde vücuttaki dirençli lokalize yağların enjeksiyon yoluyla eritilmesi prosedürüdür. Diğer tüm vücut dokuları gibi yağ dokuları da hücrelerden meydana gelir. Bu yağ hücrelerine adiposit adı verilir. Adipositler yani yağ hücreleri vücudun gelecekteki kullanımına yönelik olarak fazla enerjinin depolanmasına yönelik olarak tasarlanmıştır. İhtiyaç duyulandan fazla kalori alındığı zaman fazla gıda lipit denilen yağlı maddelere dönüşür. Daha sonra bu hücrelerin içinde lipitler depolanır. Bu tekrarlar hale geldiğinde yağ hücreleri lipit materyaliyle şişerek daha kalın bir hale gelir. Yeterince kalori alınmadığında ya da egzersiz yapıldığında ise bunun tam tersi gerçekleşir.. hücreler depolamış oldukları lipitten vazgeçer ve küçülürler. Bu sayede yağ dokuları zayıflar. Bu aşamada göz önünde bulundurulması gereken en önemli gerçek, mevcut yağ hücrelerinin sayısının değil yalnızca boyutlarının değiştiğidir.

 

İnsanlar ebeveynlerinin özelliklerini genetik miras olarak alırlar. Bu, vücudun belirli bölgelerinde daha fazla sayıda yağ hücresi ile doğulması anlamına gelir. Kilo kontrolü ve egzersiz yoluyla yalnızca yağ hücrelerinin boyutları değiştirilebildiği ancak sayıları değiştirilemediği için temel şekil aynı kalır. Bu da düzenli diyete ve egzersize rağmen belirli bölgelerdeki yağ birikintilerinin giderilemeyeceği anlamına gelir. Değiştirmenin tek yolu ise sayılarının azaltılması için ilgili bölgelerden yağ hücrelerinin çıkarılmasıdır. Bunu yapmanın yolları liposuction ve lipolizdir.

 

Lipoliz Nasıl Etki Eder?

 

Lipoliz bir tıbbi ürünün (fosfatidilkolin) doğrudan istenmeyen yağ bölgesine enjekte edilmesini içerir. Fosfatidilkolin soya fasulyesinden elde edilen doğal bir üründür. Doğrudan yağ dokusuna enjekte edildiğinde, depolanan yağları, kanda metabolize oldukları karaciğere taşınan yağ damlacıkları halinde çözer. Genellikle, istenen etkiyi elde etmek için en az altı ila sekiz haftalık aralıklarla iki ila dört tedavi gereklidir. Gereken tekrar sayısı, vücudun tedavi edilen kısmına bağlıdır ve bir kişiden diğerine büyük ölçüde değişir. Lipoliz diyet değişikliğine veya hedeflenen egzersize yanıt vermeyen yağ alanlarını azaltabilir ve aynı zamanda cildi hafifçe gerginleştirebilir.

 

Sindirim sistemimizde, tükettiğimiz gıdalardaki yağ bileşenini sindirip parçalayarak karaciğer tarafından alınmasını, enerji ve diğer amaçlarla kullanılmasını sağlayan bileşiklerimiz vardır. Bu bileşikleri değiştirerek ve doğrudan yağ dokusuna enjekte ederek, yağ dokusunun benzer şekilde sindirilmesi ve parçalanması sağlanabilir. Yağ hücreleri parçalandıkça, lipid içeriği karaciğere salınır ve burada aynı şekilde enerji için kullanılır. Sonuç olarak, yağ hücreleri fiziksel olarak parçalanır ve kalıcı olarak çıkarılır.

 

Lipoliz diyet ve egzersizle yapılması gerektiği için genel kilo verme tedavisi olarak düşünülmemelidir. İdeal aday, ideal vücut ağırlığından en çok 10 kg fazla olan ve düzenli egzersiz yapan ve iyi beslenme alışkanlıklarını sürdüren ancak kalıcı lokalize yağ birikintilerini vücudundan uzaklaştıramayan kişilerdir.

 

Lipoliz enjeksiyonu sırasında uygulama bölgesine solüsyonlar enjekte edilir ve çoklu enjeksiyonlarla yağ tabakası boyunca dağıtılır. Bölge yarım saat içinde şişmeye başlar ve sonrasında biraz morarma olur. Gerekirse parasetamol veya ibuprofen gibi tek doz basit analjeziklerle kolayca kontrol edilen bir veya iki saat boyunca yalnızca orta düzeyde ağrı veya hassasiyet ortaya çıkabilir.

 

Şişlik, morluk ve hassasiyet genellikle birkaç gün içinde hızlı bir şekilde geçer. Sonraki 4 hafta boyunca değişiklikler az da olsa fark edilmeye başlar. Tedavi edilen bölge için erimenin en çok ortaya çıktığı periyot 4 ila 6 hafta arasıdır. Herhangi bir zamanda tedavi edilebilecek önerilen maksimum yağ miktarı vardır, böylece yağ yakılırken karaciğer süreçleri aşırı yüklenmez. Ne kadar yağın alınması gerektiğine bağlı olarak, çoğu bölge sadece 1 ila 3 seans tedavi gerektirir.

 

Bununla birlikte bazı hastalar, optimal sonuçlara ulaşmak için 6 seansa kadar tedaviye kadar ihtiyaç duyabilirler. İstenilen sonuçlara ulaşıldığında, yaşam tarzı ve diyet faktörlerine bağlı olarak sonuçların kalıcılığının sağlanması mümkündür.