GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 12:30   Güncelleme : 05-04-2022 12:30

Badem Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle badem fidanı dikilecek olan toprak badem fidanının özelliğine göre önce toprak analizi yapılarak tespit edilmektedir.

Badem Fidanı Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle badem fidanı dikilecek olan toprak badem fidanının özelliğine göre önce toprak analizi yapılarak tespit edilmektedir. Eğer arazi badem fidanı dikimi için uygunluğu tespit edilmiş ise uygun olan badem çeşitlerini seçmek gerekmektedir. Peki, hangi bademler seçilmeli hangi badem çeşitlerinden uzak durulmalıdır? Seçilecek olan badem fidan özelliği şöyle olmalıdır;

  • Meyvenin iç randıman durumu oldukça yüksek olmalıdır.
  • Meyvenin ikiz oranı düşük olmalıdır ki kalitesi artsın.
  • Ağacın geç çiçek açması oldukça önem taşımaktadır.
  • Ağacın hastalıklara karşı olan bağışıklığının kuvvetli olması gereklidir.
  • Kuşlarla mücadele sorunun olmaması ve bu sorunla baş etmesi gerekir.
  • Meyve oluşma döneminde yapılan ilaçlamaların meyve etine geçmemesi gerekmektedir.

Kaliteli badem fidanı almak istiyorsanız Agrolidya sitesinden bilgi alabilir aynı zamanda fiyat aralığını da öğrenebilirsiniz.

Badem Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Badem fidanı dikimi yapmadan evvel zamana mutlaka dikkat etmek gerekir. Çünkü her ağacın belirli zamanlarda dikilme dönemi vardır ve buna göre dikim yapmak gerekir. Bu zamanlara dikkat edilmez ise, fidanların tutma ihtimalleri de elbette ki zayıflayacaktır. Badem fidanları için doğru dikim zamanına gelecek olursak bu ay kasım ayı olarak bilinir ve bu süre nisan ayına kadarda devam etmektedir. Bu zaman diliminde badem fidanı dikilirse daha iyi sonuçlar alınır.

Badem Fidanı Ne Zaman Budanmaktadır?

Badem ağaçlarında budama işlemi genellikle kış dinlenme döneminde havaların tam anlamıyla sert olmadığı zaman dilimlerinde yapılır. Akdeniz ve Ege Bölgeleri gibi kış mevsiminin çok soğuk sert yaşanmadığı bölgelerde ise sonbaharda, ağaçlar yapraklarını döktükten sonra budamaya başlanmaktadır. Kış sonunda ağaçlar canlanıncaya kadar da devam edilmesinde bir sakınca yoktur. Eğer badem fidanı fiyatları hakkında bilgi almak, daha fazla bilgi ve kaliteli hizmet görmek istiyorsanız Agrolidya sitesine göz atmanız yeterli olacaktır.

Kaynak: https://agrolidya.com/badem-fidanlari