GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-04-2022 09:57   Güncelleme : 22-04-2022 09:57

Plakalı Eşanjörlerin Çalışma Prensibi

Plakalı eşanjörlerin birçok farklı kullanım alanı vardır. Bu nedenle bu ürünlerin nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğu da merak edilmektedir.

Plakalı Eşanjörlerin Çalışma Prensibi

 

 

Plakalı eşanjörlerin birçok farklı kullanım alanı vardır. Bu nedenle bu ürünlerin nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğu da merak edilmektedir.

 

 Plakalı Eşanjör Çalışma Prensibi

 

 Temel olarak bakıldığında plakalı eşanjörün iki tane girişi, ısı transfer plakaları ve iki tane de çıkış portu vardır. Bu giriş ve çıkış portlarından iki tanesi ısıtıcı akışkanının, diğerleri ise ısınacak akışkanların giriş ve çıkışını oluşturur. Özel üretim olarak da birden fazla ya da ısınacak bir akışkanı bulunan eşanjörler de üretmek mümkündür. İçindeki plakaların fonksiyonunu bakıldığında ise plakalı eşanjör modellerinde akışkanların birbirine karışmaması ve ısıtıcı olan akışkandan ısınacak akışkana ısı transferi sağlanır. Bu plakaların kanallı yapısı vardır ve akışkanın yüksek bir şekilde rahatça hareket etmesini sağlar. Bu akışkanı daha da homojen bir ısı dağılımına sebep olduğu ve bu sayede de daha verimli bir ısı iletimi elde edildiği bilinmektedir.

 

 Plakalı Eşanjör Teknolojisi Nedir?

 

 Uzman üreticiler ve mühendisler tarafından plakalı eşanjör teknolojisi her geçen gün ilerlemektedir. Sürekli olarak gelişen sistem ve teknoloji ile eşanjör teknolojisi de gelişim gösterir. Eşanjör çeşitleri arasında standart eşanjör plakaları, geniş aralıklı eşanjör plakaları, yarı kaynaklı eşanjör plakaları, çift korumalı eşanjör plakaları ve avaparatör eşanjör plakaları vardır. Tüm plakalı eşanjör modellerinin kendi kullanım alanları vardır ve buna göre de farklı ürünlerde kullanılırlar. Farklı formlarda tasarlanmış olan farklı eşanjör plakaları ile etkin bir ısı transferi gerçeklemesi mümkündür. Akışkanlar arasındaki ısı transferini de kolay bir şekilde ihtiyaca göre sağlamak plakalı eşanjörler tarafından mümkün olur.

 

 Plakalı Eşanjör İle Çözülen Sorunlar

 

 Birçok sorunu plakalı eşanjör ile çözmek mümkündür. Kullanım alanı oldukça geniş olan eşanjörler ile birçok soruna çözüm bulmak mümkün olur. Kireçlenmeden kaynaklanan performans düşüşlerini, tesisattan gelmekte olan pisliklerden kaynaklı tıkanmaları ya da bu tıkanmalara bağlı olarak basınç kayıplarını çözmek mümkündür. Tıkanmaya bağlı olarak ısı transferinin azalması sorununu da eşanjör servisleri ile çözmek mümkündür. Zaman içinde contalar yıpranır ve bu contaların değişimi de eşanjör servisleri ile sağlanır. Tüm problemlerin eşanjör kaynaklı olması ile kolay bir şekilde çözüme ulaşması sağlanır.