GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-04-2022 17:23   Güncelleme : 24-04-2022 17:23

Zeytinyağı Nasıl işlenir?

Zeytinyağı, herhangi bir kimyasal işlem görmeden, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, zeytinlerin doğrudan preslenmesiyle doğal haliyle elde edilen, oda sıcaklığında sıvı halde tüketilebilen bir sıvı yağdır.

Zeytinyağı Nasıl işlenir?

Zeytinyağı, herhangi bir kimyasal işlem görmeden, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, zeytinlerin doğrudan preslenmesiyle doğal haliyle elde edilen, oda sıcaklığında sıvı halde tüketilebilen bir sıvı yağdır. Ayçiçeği, soya fasulyesi, pamuk tohumu ve mısır yağları gibi bitkisel yağlardan farkı doğal olarak üretilmesidir.

Zeytinyağı, zeytinlerin çekirdekleri ile preslenmesiyle elde edildiğinden, tohumlardan elde edilen diğer yemeklik yağlardan farklıdır. Zeytinyağının sabit bir bileşimi yoktur. Çünkü zeytinyağı kullanılan zeytinin cinsine, üretim yılına, zeytinin menşeine bölgesine ve zeytinin preslenme yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yıldan yıla değişir.

Doğal zeytinyağının kalitesi söz konusu olduğunda iki faktör çok önemlidir. Birincisi, kimyasal analizle ölçülebilen asitlik seviyesidir. İkincisi, tatları ve kokuları tespit etmek ve ölçmektir. Zeytinyağının kalitesi rengine göre değerlendirilmez. Ören Zeytin sitesinden doğal ve kaliteli zeytinyağı alımı yapabilirsiniz.

Saf Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Doğal zeytinyağının kalitesi söz konusu olduğunda iki faktör çok önemlidir. Birincisi, kimyasal analizle ölçülebilen asitlik seviyesidir. İkincisi, tatları ve kokuları tespit etmek ve ölçmektir. Zeytinyağının kalitesi rengine göre değerlendirilmez. Zeytinyağının rengi zeytinin cinsine, olgunluğuna ve hasat zamanına göre değişir. Sadece koklayarak ve tadarak duyusal özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinilebilir.

Zeytinyağının fiziksel ve kimyasal özellikleri; Zeytinin çeşidi, iklim ve toprak koşulları, zeytinin olgunluk derecesi, zeytinyağı üretiminde kullanılan yöntemler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Ören Zeytin sitesinde daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.orenzeytin.com/kategori/zeytinyagi