SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-05-2022 12:01   Güncelleme : 19-05-2022 12:01

Skolyoz Nedir Neden Olur?

Skolyoz deformasyon sonucu ya da yapısal doğuştan kaynaklı bir şekilde oluşan duruş bozukluğudur.

Skolyoz Nedir Neden Olur?

Skolyoz deformasyon sonucu ya da yapısal doğuştan kaynaklı bir şekilde oluşan duruş bozukluğudur. Omurgadan kaynaklı bu duruş bozukluğu ile kişiler fiziksel olarak kötü göründükleri gibi ruhsal bir çöküntü de yaşarlar. Yapısal olmayan skolyoz genellikle skolyoz tedavisi sonucunda zaman içerisinde kısmen düzelir veya skolyoza neden olan asıl sebep ortadan kaldırıldığında gözle görülemeyecek hale getirilir. Skolyozun oluşmasında pek çok farklı neden olabileceği gibi bunlardan bir kısmı D vitamini eksikliği cinsiyet gelişim özellikleri genetik yatkınlık doğumsal özellikler sağlıksız beslenme sosyoekonomik durum omurga asimetrik yüklenmeyi gerektiren işlerde çalışma omurgadaki yapısal elementlerin işleyişi gibi durumlar sayılabilmektedir.

Yapısal durumlardan kaynaklı skolyoz içinde doktorların önermiş olduğu belli skolyoz tedavi yöntemleri mevcut olmakla beraber böyle bir duruş bozukluğu yaşadığınız durumlarda mutlaka bir hekime başvurmanız gerekliliğini hatırlatırız. Özel Sağlık Hastanesi olarak skolyoz alanında uzmanlaşmış hekimlerimiz ile bu alanda sizlere hizmet vermekten gurur duyarız.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel kapsamda skolyoz tedavisi olumlu sonuçlar alabilmesi için ilk önemli olan unsur erken tanıdığı nokta erken tanıyla özellikle ergenlik döneminde eğriliğin ilerleyişini engellemek ve mümkünse omurgayı optimal açıda geriye çevirmek ve bu sayede hem estetik hem de duruş biçiminde düzgünlük sağlamak amaçlanmaktadır. Özel Sağlık Hastanesi olarak bu alanda erken tanı teşhis ve tedavi yöntemlerine büyük özen gösterilmekte ve duruşla ilgili bozukluğu olan hastaları buraya davet etmekteyiz.

Kaynak: https://www.ozelsaglikhastanesi.com/skolyoz-tedavisi