GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 12:06   Güncelleme : 01-06-2022 12:06

Sıcak Yolluk Sistemi İçin Gerekli Olanlar

Plastik enjeksiyon sisteminde sıcak yolluk sisteminin kullanılması, diğer yolluk sistemlerine nazaran oldukça fazla detay ve hassasiyet gerekmektedir.

Sıcak Yolluk Sistemi İçin Gerekli Olanlar

Plastik enjeksiyon sisteminde sıcak yolluk sisteminin kullanılması, diğer yolluk sistemlerine nazaran oldukça fazla detay ve hassasiyet gerekmektedir. Bu detaylara dikkat edildiği sürece sistemin kullanım ömrü uzatılmış olacaktır.

Kontel Sitesi sıcak yolluk sistemi için gerekli olan detaylar şu şekildedir;

  • Saf ve temiz ham madde kullanımı.
  • Hassas sıcaklık kontrolü.
  • Kalıp tasarımı.

Gerekli olan bu detayların ayrıntılı bir şekilde incelenmesi kullanıcılar açısından oldukça önemlidir.

Saf ve Temiz Ham Madde Kullanımı

Sıcak yolluk sistemi kullanılarak tasarlanmış olan plastik hacim kalıplarında kullanılacak olan malzeme yabancı maddelerden arındırılmış ve nemden uzak olmalıdır. Bu şekilde baskı kalitesi artacak ve sistemin ömrünün uzun olması sağlanacaktır.

Hassas Sıcaklık Kontrolü

Sıcak yolluk sisteminin sabit bir sıcaklıkta olması gerekmektedir. Enjeksiyon esnasında yolluk girişinde oluşabilecek olan sıcaklık dalgalanmalarına izin vermemek gerekmektedir. Sistem içerisinde yer alan sıcaklık kontrol cihazının hızlı ve hassas bir şekilde geri besleme yapıyor olması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Kalıp Tasarımı

Kalıplarda kullanılmakta olan manifold plakasının sertliği ve yolluk giriş bölgesinde yer alan kalıp çeliğinin kalitesi oldukça önemlidir. Sıcak yolluğun kullanılarak yapıldığı kalıp tasarımlarında soğutucu kanalların konumu yolluk sistemi göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Ayrıca sistemde yer alan kalıplarda kullanılan ölçü, tolerans, hava boşlukları ile sistemin montajında kullanılacak olan vida tipi, boyu, montaj yöntemi, sıkma torkları Kontel Sitesi tarafından tasarıma uygun bir şekilde yapılmaktadır. Böylece kalite artırılmış olacaktır.

 Kaynak: https://kontel.org/urun-kategori/sicak-yolluk-kalip-kontrol-modulleri/