SPOR
Giriş Tarihi : 17-06-2022 16:09   Güncelleme : 17-06-2022 16:09

Savaş Spor Duayenini Vurdu

Savaş Spor Duayenini Vurdu

 

Rusya’nın Ukrayna işgali başladığı günden beri Rusya’nın Ukrayna başkenti Kiev’e yönelik saldırıları durmak bilmiyor. Son olarak Kiev merkeze yakın yerlerden Valeriy Lobanovskyi Bulvarı da bombardımandan nasibini aldı.  Bulvara ismini veren Valeriy Lobanovskyi, Sovyet futbolunun en büyük efsanelerinden biri olarak tarihe geçmişti.

Geçtiğimiz günlerde Rusya, sabah saatlerinde Kiev’e oldukça büyük bir hareket düzenledi. Sivillerin yaşadığı alanlara saldırmaktan çekinmeyen Rus birlikleri, yine bir konutu hedef aldı. Fashionbet Konutun bulunduğu yer ise Sovyetlerin efsane futbol isimlerinden Valeriy Lobanovskyi bulvarı oldu.

Valeriy Lobanovskyi’nin Kariyeri

Efsane isim Valeriy Lobanovskyi, 1939 6 Ocak’ında Sovyet Birliği’ne bağlı olan Ukrayna’nın Kiev şehrinde dünyaya geldi. Kariyerinde Dinamo Kiev, Shakhtar Donetsk ve Chermomorets Odessa formaları giyen Lobanovskyi, kariyeri boyunca iki Sovyet kupası kazandı. Toplamda 3 kere Ukrayna’da yılın futbolcusu ödülünü kazandı.

Lobanovskyi’i efsane haline getiren kariyeri ise teknik direktörlüğe geçmesi ile başladı. 1969 yılında Dnipro Dnipropetrovsk takımının başına geçen efsane teknik adam, Dnipro takımında görev aldığı süre boyunca bir kez Sovyet Birinci Ligi şampiyonluğunu kazandı.

1973 yılında ise doğduğu şehrin takımı olan Dinamo Kiev’in başına geçti. 1973-1982, 1984-1990 ve 1997-2002 yılları arasında toplamda üç dönem Dinamo Kiev’i çalıştırdı. Efsane teknik adam Dinamo Kiev kariyeri boyunca, 8 Sovyet Ligi şampiyonluğu, 6 Sovyet kupası, 2 UEFA Kupa Galipleri Kupası ve 1 sefer de Avrupa Süper Kupası zaferlerini kazandı. Fashionbet giriş ayrıca Şampiyonlar Ligi’nde de takımıyla 3 kez yarı final oynama başarısı gösterdi.

Valeriy Lobanovskyi, Dinamo Kiev başında bulunduğu bazı süreçlerde Sovyetler Birliği’nin de başında yer aldı. Sovyetlerin başında 1988 yılında Avrupa Şampiyonası ikinciliğini yakaladı. Ayrıca Lobanovskyi 1990-1997 arası Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt Milli Takımlarını yönetti. 2000-2001 yıllarında da kısa bir dönem Ukrayna’nın başında yer aldı.

Lobanovskyi’nin Kişisel Ödülleri

Efsane teknik adam 5 kez Ukrayna’da yılın teknik direktörü unvanını kazandı. Sepp Herberger / Tommaso Maestrelli ödülünü 3 kez, Avrupa yılın teknik direktörü ödülünü ise 1 kez kazandı.

World Soccer, France Football ve ESPN dergileri tarafından dünyanın en iyi 10 teknik adamından biri olarak gösterildi. Lobanovskyi, özellikle France Football dergisi listesinde 20. Yüzyılın en iyi 8. menajeri olarak yer aldı. Teknik adamlık kariyeri boyunca Oleg Blokhin, Igor Belanov ve Andriy Shevchenko gibi büyük oyuncularında patronu olarak görev yaptı.

Fashionbetbahisleri.com