GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-07-2022 11:05   Güncelleme : 08-07-2022 11:05

İmalat Sektöründe Tambur Motoru

Motorlar imalat sektöründe tahrik eden elemanlardır. Bu elemanlar sayesinde sistemler çalışma enerjisine sahip olur ve yapılmak istenen iş desteklenen elemanlar vasıtası ile gerçekleşmiş olur.

İmalat Sektöründe Tambur Motoru

Motorlar imalat sektöründe tahrik eden elemanlardır. Bu elemanlar sayesinde sistemler çalışma enerjisine sahip olur ve yapılmak istenen iş desteklenen elemanlar vasıtası ile gerçekleşmiş olur. Motorlar kullanım alanlarına göre çok farklı dizayn edilmektedirler. Örneğin araçlarda içten yanmalı motorlar kullanılırken uçak ve havacılık sistemlerinde jet motorları tercih edilmektedir. Makinelerde ise işin yapılacağı alana göre elektrik motorları devreye girmektedir. İmalat sektörü çok geniş olduğundan bu alanda kullanılabilecek motor çeşitleri de oldukça farklılık göstermektedir. Motorlar sistemlerin beyni niteliğindedir. Sistemin hareket etmesi için gerekli gücü sistemlere sağlayan elemanlardır. Bugün gıda başta olmak üzere enerji, maden ve birçok daha farklı endüstride farklı tarzda makineler kullanılmaktadır. Taşıma, konveyör veya bant sistemlerinde kullanılabilecek motor çeşitlerine örnek olarak ise tambur motor verilebilmektedir.

Tambur motorun özelliği

Tambur motor diğer motorların aksine diğer aksamları da içinde barındıran bir sisteme sahiptir. Motorlar ve gerekli devir sayısının düşürülmesinde veya artırılmasında görev yapan dişli sistemleri genellikle birbirinden ayrılmaktadır. Tambur motor veya drum motor ise tüm gerekli bileşenleri içinde barındırması yönünden diğer tarzdaki motorlardan kendini ayırmaktadır. Bugün konveyör sistemleri veya işletme içerisindeki malzemelerin transfer edilmelerinde elektrik motorlarından faydalanılmaktadır. Tambur motor kullanışlı yapısı ve çalışma ortamındaki dayanıklılığı sayesinde tercih edilen bir motor sistemi olmuştur. Bant Motor tecrübeli elektrik motor üreticisi Van der Graaf’ın Türkiye distribütör olup bu teknolojiyi ülkemize getiren öncü firmalar arasında yer almaktadır.

Kaynak: https://bantmotor.com.tr/