GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2022 10:02   Güncelleme : 21-07-2022 10:02

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı alan çiftler davaya konu olan maddeler hakkında aralarında bir anlaşma sağlamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı alan çiftler davaya konu olan maddeler hakkında aralarında bir anlaşma sağlamaktadır. Belirlenen bu anlaşma maddeleri ile birlikte bir boşanma Protokolü hazırlanmaktadır. Boşanma protokolünde nafaka, tazminat, varsa çocukların velayeti, ev eşyası ve buna benzer konular ele alınmaktadır. Usulüne uygun bir şekilde hazırlanan protokol taraflarca imzalandıktan sonra daha vazgeçtiniz hazırlanmaktadır. Dava dilekçesi protokol ile birlikte anlaşmalı boşanmak üzere boşanma davası açılmaktadır. Başvurunun yapıldığı gün boşanma davası için bir gün belirlenmekte ve taraflar bu mahkeme gününde mahkemede hazır olarak bulunmaktadır. Boşanma iradelerini açıklayan taraflar aynı zamanda protokoldeki imzalarını kabul ettikleri takdirde Aile Mahkemesi hakimi tarafından anlaşmalı boşanmaya karar verilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında için Samsun aile hukuku avukatları görev almaktadır. Boşanma sürecinde her ne kadar Anlaşmalı boşanma söz konusu ise de başarılı bir aile hukuku avukatının sizlerle birlikte iş birliği içerisinde olması sizlerin faydası olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davasında avukatların yeri

Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına nazaran daha kısa sürede tamamlanıyor olduğu için bazen taraflar bu süreçte bir avukat desteğine ihtiyaç olmadığını düşünmektedir. Ancak hazırlanan protokol sürecinde bir avukat desteği alıyor olmanız ilerde yaşayacağınız beklenmedik durumlara karşı sizleri güvence altına alacaktır. Bunun için Samsun avukat desteği sizler için önemli bir gerekliliktir.

Anlaşmalı boşanma davaları hakkında detaylı olarak bilgi almak istediğinizde Samsun Avukat Ayşe Deniz Oral iletişim kurabilirsiniz.