GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-07-2022 10:44   Güncelleme : 29-07-2022 10:44

Ses İzolasyon Malzemesi

Günümüz yaşam alanlarında ve özellikle insanların toplu yaşadığı mekanlarda, bir başkasının veya makinelerin ürettiği istenmeyen gürültü ve yoğun seslerin, insanların huzurunu ve yaşam konforunu eksi yönde etkileyecek ve moral motivasyonunu düşürecek gürültü ve patırtıların en azından belli seviyelerin altına indirerek sağlıklı hale getirmenin amacı daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmeyi amaçlamaktadır.

Ses İzolasyon Malzemesi

 

Günümüz yaşam alanlarında ve özellikle insanların toplu yaşadığı mekanlarda, bir başkasının veya makinelerin ürettiği istenmeyen gürültü ve yoğun seslerin, insanların huzurunu ve yaşam konforunu eksi yönde etkileyecek ve moral motivasyonunu düşürecek gürültü ve patırtıların en azından belli seviyelerin altına indirerek sağlıklı hale getirmenin amacı daha iyi bir yaşam kalitesi elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda onlarca hatta yüzlerce ses yalıtım makaleleri yazıldı ve halen yazılmaya devam etmektedir. İşin gerçeği aslında doğrunun yanlış tanımlanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü amaçlanan ses yalıtım uygulamalarının istenilen desibel değerlerine sahip olamamasıdır ve bu yüzden kullanılan Ses İzolasyon Malzemesi beklentileri karşılamadığı görülmektedir. Ses yalıtımı, sesin rahatsız edici olumsuz etkilerini en az düzeyine indirmek amacıyla yapılır. Ses yalıtımının amacı sesi tamamen kesmek ya da ortadan kaldırmak değildir. Ses yalıtımının amacı ortamda insanlara rahatsızlık veren ses kaynaklı gürültünün yayılmasını kontrol altına almaktır. Ses diğer tüm fiziksel olaylarda olduğu gibi, karşısına engel çıktığı zaman yön değiştirir. Sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Her malzemenin bir ses yutma potansiyeli bulunmaktadır.

 

Ortak duvar, katlar arası tavan, zemin parke ve şap altı, ortam içinde olmakla beraber daha birçok alanda Ses İzolasyon Malzemesi kullanabilirsiniz. Ağır epdm ses bariyeri, ahşap yongalı panel, çimento katkılı heraklith levha, ahşap yünü, akustik ahşap pan, akustik ses yalıtım paneli, akustik levha, izolatör (şaft duvarı, mekanik oda, konut - ofis duvar/tavanları ve konferans salonu, sinema gibi sosyal mahallerin ses yalıtımlı duvar/tavan imalatında kullanılabilir.) mantarlı kauçuk şilte, kauçuk levha, akustik ses geçirmez kapı, kauçuk tabanlı akustik halı, jeneratör kabini üretimini, perakende ve toptan olmak üzere satışını ve uygulamasını yapmış olduğumuz ses yalıtım malzemeleridir. Boru ve kanal sistemleri gibi yapısal alt yapı ile asma tavan arasındaki boşluktaki tesisler gürültüye neden olabilir.

 

Bu gibi durumlarda, ses yalıtım asma tavan sistemi, aşağıdaki odadaki gürültüyü kabul edilebilir seviyelere indirmek için kullanılabilir. Bir asma yapının hava ile taşınan ses yalıtımı, asma tavan sistemi ile geliştirilebilir. Turkish Acoustic tarafından üretilen Ses İzolasyon Malzemesi modelleri sizlere en doğru çözümlere ulaştıracak ürünlerdir. Ses yalıtımı, aşağıdaki odadan yukarıdaki odaya veya diğer yönden ölçtüğünüzde aynıdır. İyileştirmeler her zaman belirli bir taban yapısıyla bağlantılıdır. Kapalı bir ortamda sesin duvarlar arasında yansıması gerekir. Bu yansımanın süresini düzenleyebilmek, gösteriden direnç ile birlikte ses enerjisini bir mekanik enerjiye çevirmek ve ısı enerjisine dönüştürmek için izolasyon malzemeleri kullanılır. Bu sayede akustik ses yalıtımı elde edilirken, gürültü izolasyonu gibi işlemler de sağlanabilir. Alanınıza en uygun güçlü yalıtım gerçekleştirebileceğiniz ses izolasyon materyalleri hakkında bilgi edinmek için Turkish Acoustic ile iletişime geçerek akustik mimarları tarafından bilgi edinebilirsiniz.