SPOR
Giriş Tarihi : 12-08-2022 15:47   Güncelleme : 12-08-2022 15:47

Masa Tenisi Tarihi

Masa Tenisi Tarihi

 

Masa tenisi (ping pong), iki veya dört oyuncunun birbirine top attığı, ortasında file bulunan  bir masa oyunudur.Kapalı tenis olarak bilinen bu sporun en eski şekli 1880'lerde Hindistan ve Güney Afrika'da İngiliz Ordusu tarafından oynandı. Puro kutusu kapaklarını raket ve şarap şişelerini yuvarlak tıpa olarak kullandılar, mermileri top yaptılar. Kitapların ciltlerini de file olarak kullanıyorlardır.

 İngiltere'de masa tenisi

 Bu oyunun diğer versiyonları 1890'larda İngiltere'de geliştirildi. "Whiff whaff" ve "gossima" gibi çeşitli isimler aldılar ve Parker Brothers tenis takımları satmaya başladı. Masaya, dışında fileli küçük bir top ve minyatür raketler yerleştirilebilir.  Sıradan bir masa tenisi masasında bir raket ve bir top bulunur. 1900 yılında Amerika'yı ziyaret eden İngiliz James Gibb, yanına içi boş selüloz topları aldı ve bu toplarla arkadaşlarıyla birlikte salon tenisi oynamaya başladı. ajansturk.net Gibb, topun rakete ve masaya çarptığında çıkardığı sesi ifade eden "ping pong" adını kullanmaya başladı. Ancak 1901'de İngiliz spor malzemeleri üreticisi John Jacques, "Ping Pong" adını kendi adına kaydettirdi ve adın Amerikan haklarını Parker Brothers'a sattı. Yeni setlerini de bu isimle yayınladılar.

 Başka bir İngiliz, E. C. Goode, 1902'de tahta raketinin yüzeyini mat bir kauçukla kaplayarak topu döndürmeyi başardı. Aynı yıl İngiltere'de Masa Tenisi Federasyonu kuruldu, ancak isim hakları Parker Brothers'a ait olduğu ve bu nedenle ekipmanın çok pahalı olması nedeniyle üç yıl sonra kapatıldı.