TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 26-08-2022 11:09   Güncelleme : 26-08-2022 11:09

Cognitiwe, NVIDIA Metropolis İş Ortağı Programına katıldı

Öngörüye dayalı görsel yapay zeka platformu Cognitiwe, yeni nesil vizyon AI uygulamalarını piyasaya sunmaya odaklanan ve ortak bir program olan NVIDIA Metropolis İş Ortağı Programına katıldı. Metropolis programı NVIDIA tarafından, yapay zeka alanındaki gelişmelerin ışığında, dünyanın en önemli alanlarını ve operasyonlarını daha güvenli ve verimli hale getiren yeni nesil uygulamalar ile çözümleri beslemek ve piyasaya sunmak amacıyla tasarladı.

Cognitiwe, NVIDIA Metropolis İş Ortağı Programına katıldı

Öngörüye dayalı görsel yapay zeka platformunu ürünleştirerek, dünyada ilk kez süpermarketlerdeki taze sebze-meyvelerin anlık takibini sağlayan Cognitiwe, NVIDIA’nın Metropolis İş Ortağı Programına katıldı. Özellikle perakende ve üretim sektörlerine yönelik ürünleriyle, görsel veri işleyerek öngörülü analiz yapan ve sorunlar oluşmadan önlemeyi hedefleyen Cognitiwe, Metropolis programı kapsamında daha fazla küresel müşteriye ulaşma, ürünlerini tanıtma ve yeni küresel ortaklıklar geliştirme imkanına sahip olacak. Cognitiwe ayrıca önemli NVIDIA yazılım geliştirme kitleri ve platform güncellemelerini erken benimseyen bir şirket olarak rekabette bir adım önde olmayı planlıyor.

 

Cognitiwe Kurucu Ortağı Attila Algan “NVIDIA Metropolis'e katılarak, NVIDIA ile yaptığımız teknolojik işbirliğinin öngörüye dayalı görsel yapay zeka platformumuzu daha ileri taşıyacağımıza inanıyoruz. NVIDIA'nın güçlü GPU hızlandırmalı AI yetenekleri, özellikle müşterilerimiz için daha iyi çözümler oluşturmamıza yardımcı oluyor" dedi.

 

TechOne VC liderliğinde StartersHub, Startup Wise Guys ve EGIAD Melekleri’nin dahil olduğu yatırım turundan büyük bir yatırım aldıktan sonra Avrupa’ya açılarak küresel bir oyuncu olma hedefiyle Tallinn ve Milano ofislerini kuran Cognitiwe’nin, henüz 2021 yılında kurulmuş olmasına rağmen şimdiden 6 farklı ülkede perakende ve üretim sektörlerinden toplam 5 müşterisi ve imza aşamasına gelmiş 10’dan fazla pilot projesi bulunuyor. Cognitiwe, özellikle perakende sektöründe güçlü olan İtalya, İngiltere ve İspanya ile yeni teknolojiler ve yabancı start-uplarla çalışmaya açık olan Nordik ülkelerine odaklanıyor.

 

NVIDIA Metropolis, kritik operasyonel verimliliği ve güvenlik sorunlarını iyileştirmek için işletmeler, hükümetler ve entegrasyon ortakları için birinci sınıf yapay zeka özellikli çözümlerden yararlanmayı daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getiriyor. NVIDIA Metropolis ekosistemi, en gelişmiş yapay zeka tekniklerine, en verimli dağıtım platformlarına yatırım yapan ve çözümlerinde kurumsal bir yaklaşım kullanan geniş ve büyüyen bir ortaklık yelpazesi içeriyor. Program iş ortaklarının, yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesi sürecini  daha da iyileştirmek ve hızlandırmak için, NVIDIA platform güncellemelerine erken erişim elde etme fırsatına sunan program, iş ortaklarına endüstri lideri uzmanlar ve diğer yapay zeka odaklı kuruluşlarla işbirliği yapma imkanı da sunuyor.

 

 

Cognitiwe Hakkında

Attila Algan ve Mete Bayrak ortaklığında 2021 yılında kurulan Cognitiwe, görsel veri işleyerek öngörülü analiz yapan ve sorunlar oluşmadan önlemeyi hedefleyen bir yapay zeka girişimidir. Kuruluşunun ardından TechOne VC liderliğinde StartersHub, Startup Wise Guys ve EGIAD Melekleri’nin dahil olduğu yatırım turunda 605 bin dolar yatırım alan Cognitiwe’nin İstanbul dışında Milano ve Tallinn’de de ofisleri bulunuyor. Cognitiwe, perakende ve üretim sektörlerine yönelik sunduğu hizmetleri iki başlık altında topluyor: Cognitiwe Perakende (taze meyve sebze kontrolü, raf yerleşim takibi, gıda tazeliği takibi, dolandırıcılık tespiti) ve Cognitiwe Üretim (kalite kontrol & hatalı üretim tespiti süreçleri, stok yönetimi, iş güvenliği çözümleri). Sadece gerçek zamanlı verileri işlemekle kalmayıp, aynı zamanda toplanan veriler üzerinden öngörülerde bulunarak gelecekte oluşabilecek kayıpları da engelleyen Cognitiwe, Migros, MAF Carrefour , Borusan Mannesmann, MEXT (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Teknoloji Merkezi) ve Tofaş gibi yerel ve uluslararası müşterilere hizmet veriyor. Cognitiwe’nin, Microsoft ve Amazon’la iş ortaklıkları bulunuyor.