GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2022 16:05   Güncelleme : 02-09-2022 16:05

Seralarda Karbondioksit Ölçümünün Önemi Nedir?

Bitkilerin besin üretimi fotosentez yardımıyla olmaktadır. Fotosentez olayı bitkilerde ışık enerjisi ile topraktan alınan su ile aynı zamanda havadan aldıkları karbondioksitin birleşmesi sonucu olmaktadır.

Seralarda Karbondioksit Ölçümünün Önemi Nedir?

Bitkilerin besin üretimi fotosentez yardımıyla olmaktadır. Fotosentez olayı bitkilerde ışık enerjisi ile topraktan alınan su ile aynı zamanda havadan aldıkları karbondioksitin birleşmesi sonucu olmaktadır. Bu fotosentez olayı ile bitkilerin besin yapmasına sebep olur. Karbondioksit fotosentezin en önemli parçalarından birisidir. Seracılık tarımında sera co2 karbondioksit sistemi ile bitkinin gelişiminde ve verimliliğinin artmasını sağlamaktadır. Ortamda bulunan karbondioksit ile fotosentez olayının başlayabilmesini sağlamaktadır. Bitkilerin fotosentez yapabilmeleri için en az 150 ppm karbondioksit olması gerekmektedir.

Bunun altında bulunan karbondioksit oranı ile bitkiler fotosentez yapamaz. Ortamda 100 ppm bulunan karbondioksit de ise bitkiler fotosentezi tamamen kesilip bitkilerin yaşaması daha da zorlaşır. Dış ortamlarda karbondioksit miktarı ile sera içindeki karbondioksit miktarından daha fazladır. Sera içindeki karbondioksit miktarının artırılması için Green Climate ile sera co2 (Karbondioksit) sistemi sayesinde bitkiler için gerekli karbondioksit sağlayarak bitkilerin gelişimi ve verimini arttırmaktadır. Ortamdaki sıcaklık oranının 25 ile 35 derecede olması ile fotosentez olayı daha rahat olmaktadır.

Bitkiler İçin Karbondioksit Düzeyleri ve Etkileri

Seracılık yöntemi ile yapılan bitki yetiştirmede sera içindeki karbondioksit miktarının doğru ayarlanması ile bitkilerdeki verim oranını olumlu yönde etkilemektedir. Sera içinde bulunan karbondioksit miktarının 1200 ppm seviyesinde olması ile bitkilerin verimi daha da iyi sonuç vermesini sağlar. Bu seviyede olması için sera co2 (Karbondioksit) sistemi uygulaması ile seralardaki karbondioksit seviyesi en ideal ölçüde sağlanır.

Özümlemenin en iyi zaman dilimi güneşin yoğun olduğu saatin yani saat 10.00 ile 16.00 zaman diliminde karbondioksit seviyesinin daha da artırılması gerekir. Karbondioksit artımı ile bitkilerin verimlilik oranı artar. Karbondioksit sistemleri ile ilgili daha kapsamlı bilgi edinmek için Green Climate sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.greenclimate.com.tr/page/50/neden-seralarda-co2-karbondioksit-sistemi.html