GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2022 15:00   Güncelleme : 10-09-2022 15:00

Bursa Kuyumcu

Kuyumcu, küpeler, yüzükler, bilezikler ve kolyeler gibi süslemeler yapmak için metalleri, değerli taşları ve diğer malzemeleri kullanan zanaatkârdır.

Bursa Kuyumcu

Kuyumcu, küpeler, yüzükler, bilezikler ve kolyeler gibi süslemeler yapmak için metalleri, değerli taşları ve diğer malzemeleri kullanan zanaatkârdır. Mücevher parçalarını onarmak, temizlemek, ayarlamak ve değerlendirebilmek için çağrılabilirler. Kuyumculuk tarihi binlerce yılın öncesine dayanmaktadır. Seneler boyunca mücevherler yalnızca süsleme ya da süsleme olarak kullanılmamıştır. Aynı zamanda para birimi ve kötülüklere karşı koruma gibi kullanılmıştır. Günümüzde becerikli mücevher sanatçılarının birçok kariyer imkânları Bursa kuyumcu’da bulunmaktadır.

Kuyumcu Açabilmek için Gerekli Şartlar ve Belgeler

İyi bir maliyetinizin olması kuyumcu açmak için tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda kuyumcu açabilme şartlarına uyum gösterilmelidir. Öncelikle ustalık belgesi alınmalıdır. 22 yaş tamamlanmalı, istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmek ve tüm işlemleri tamamlamak gibi şartlardan oluşur. Mustafa Turan Kuyumculuk için alınması gerekli evraklar da şu şekildedir:

-Ustalık belgesi

-İkametgâh

-Nüfus cüzdanı sureti

-Fotoğraf

-Tapu ya da kira sözleşmesi

-İmza sirküleri

-Oda sicil belgesi

-Dükkânın plan ve krokisi

-Güvenlik kamera sistemi

Tüm bu belgeler dışında bir de kuyumcular odasına kayıt olunmalıdır. Kimlik fotokopisi, vesikalık fotoğraf, vergi levhası ve adres bilgilerini içeren standart evraklar da kuyumcular odasına kayıt sırasında istenen belgeler arasındadır.

Kuyumcu İşe Alma Şartları

Bursa Kuyumcu iş ilanlarında bu işi yapacak kişilerde olması gereken özellikler:

-El sanatları ile ilgili becerikli olmalıdır.

-Mücevher tasarımı elde edebilecek yeteneklerde olmalıdır.

-Kıymetli taş, maden ve metaller ile ilgili detaylı bilgisi olmalı; hangi ham maddeleri, hangi ürünlerde ve ne şekilde kullanılacağı iyi bir şekilde bilinmelidir.

-Mücevher üretimi gerçekleştirilen atölyelerdeki süreç bilinmeli ve bu konuda tecrübe sahibi olunmalıdır.
-Mücevherler ile ilgili piyasa değerleri, gelir ve gider dengesine yönelik bilgi sahibi olmalıdır.

-Müşteriler ile iyi bir iletişim kurmak için insan ilişkileri kuvvetli olmalıdır.

-Alım satım yapmak için ürün maliyeti, işçiliği, piyasa değeri mutlaka hesaplanmalıdır.

-Mücevherin değeri ve işçiliği ile ilgili fikir yürütülebilmelidir.

-Mücevher bakım, onarım ve tamiratı ile çalışmalarını gerçekleştirerek onları yenileyebilmelidir.

Kuyumcu Açmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bursa Kuyumcu dükkânı açmak isterseniz, öncelikle dikkat edilmesi gerekli şey dükkânın konumu olmalıdır. Merkezde veya işlek bir bölgede yer alan dükkân, satışları en fazla etkileyen faktörlerdendir. Kuyumcuların müşteri potansiyeli, mahallelerdeki diğer dükkânlara göre daha yüksektir. Bursa Kuyumcu dükkânı açmak için dikkat edilecek nokta, çok sık tercih edilen ve geniş ürün çeşitliliğine sahiptir. Sınırlı olan ürünleri satmak dükkâna gelen müşterilerin istediklerini bulamamalarına ve bu da başka kuyumculara yönelmelerine sebebiyet verecektir.

Bundan dolayı ürün modeli ve çeşitliliği ile ilgili hassasiyete özen gösterilmelidir. Ayrıca farklı modelleri satışa sunmak kuyumculuk ile ilgili değişiklik yaratmanıza destek olacaktır. Göze hitap edebilmek müşteriyi çekmektedir. Dikkat edilecek diğer bir konu da maliyet olacak. İyi bir kuyumcu dükkânına sahip olmak için maliyetin iyi olması gerekmektedir. Aksi durumda çok yeterli olmayan bir maliyet ile açılacak kuyumcu, işlevsiz olacak ve kardan ziyade size zarara sokacaktır. Son olarak sağlam planlama yapılarak ona göre adım atılmalı ve bu plan ile düzen kurulmalıdır.

Kaynak: https://turankuyumculukmt.com.tr/