GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-10-2022 15:58   Güncelleme : 06-10-2022 15:58

Dijital Dünyaya Dijital Baskı

Gün geçtikçe gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olunca yenileşen teknoloji ile birlikte yapılan uygulamalar ve sistemlerde değişmektedir.

Dijital Dünyaya Dijital Baskı

 Gün geçtikçe gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olunca yenileşen teknoloji ile birlikte yapılan uygulamalar ve sistemlerde değişmektedir. Örneğin analog olarak bakımların yerini artık dijital baskılar almıştır. Durum böyle olunca insanlar dijital baskıyı tanımaya ve daha çok yönelmeye başlamıştır. Neden dijital baskıya ilgi artıyor? Dijital baskının analog baskıdan pek çok olumlu farkı bulunmaktadır. Dilerseniz detaylı bilgi alabilmek ve baskı konusunda kaliteli hizmet için Aykoç Reklam sitesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden Dijital Baskı Tercih Edilmelidir?

İlkönce zaman tasarrufu olduğu için tercih edilebilir. Zaman artık herkes için değerli olmaktadır. İşlerin hızlı ilerliyor olması kişilerin tercih ettiği bir konu oluyor. Bu nedenle analog baskıda uzun sürede bitecek olan bir işin dijital baskıda kısa sürede bitip teslim edilmesi dijital baskının daha da tercih edebilir olmasını sağlamaktır. İkinci bir konu ise maliyetin düşük olmasıdır. Kullanılan malzemeler dahil olmak hızlı ve seri üretimin olması maliyetleri biraz daha düşürmektedir.

Bu da baskı yaptırmak isteyen müşterilerin kesinlikle tercih etmesine neden oluyor. Bir diğer tercih edilme sebebi ise tasarımın özgün olmasıdır. Belirli standart bir kalıba bağlı olmadığı için rahatlıkla istenilen tasarımlar elde edilebilmektedir. Dijital baskı yapılırken uygulanacak baskes işleminin de yapılma aşaması önem taşımaktadır.

Baskes uygulaması iki şekilde yapılıyor. Bunlardan biri ürün baskıdan çıktıktan sonra baskes makinesine verilerek baskes işleminin yapılmasıdır. Bir diğer işlem ise baskes özelliği olan baskı makineleri tarafından ürünün baskısı bittikten sonra ürünü içerisinden çıkarmadan baskes işleminin yapılmasıdır.

Dijital Baskının Önemi

 Analog baskı standart kalıplara uygun ticari işletmeler için uygun olabilirken dijital baskı hayatın her alanında özgün tasarımlar ile uygun maliyetli olarak yapılabilmektedir. Dijital baskı hayatımızın her alanında kullanılabiliyor. Dijital baskı yapılmadan önce malzemelerin mutlaka hazır ve kaliteli ürünlerden olması gerekir. Dijital baskı yapılma aşamaları şu şekildedir. İlk olarak baskı ve kullanılacaksa baskes makinesi hazırlanır. Makine ayarı yapılırken kartuş ayarı, basılacak desenin kontrolü ve ayarı, baskı kafasının kontrolü, blanketin kontrolü, kurutma makinesinin ısı ayarı, çözünürlük ve pas ayarı gibi pek çok ayarın kontrol edilerek olması gerektiği gibi ayarlanmalıdır.

Daha sonra kartuş takma işlemine geçilir. İki tür kartuş çeşidi bulunmaktadır. Metraj olarak yapılan dijital baskılarda kartuştan sadece boya püskürtülür. Kumaşın cinsine uygun boyar madde içeren kartuşlar makineye konularak baskı gerçekleşir. Farklı boya kullanılacak ise kartuş değiştirilmelidir. Bunun için de şu yollar izlenebilir. Ya iki ayrı makine kullanılarak gerekli işlem gerçekleştirilir. Ya da aynı renk baskı yapılacak ürünler peş peşe boyanarak planlama yapılır.  Bu ve bunun gibi pek çok detay ve uzmanlık içeren dijital baskı yapımı için Aykoç Reklamı sitesini tercih edebilirsiniz.

Kaynak: https://aykocreklam.com/bas-kes/