GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2022 10:31   Güncelleme : 07-10-2022 10:31

Web Tasarımcısı Nedir ve Görevi Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan internet üzerindeki verilerin ilgililere sunulduğu bir platform olarak kullanılan web tasarımı yaygın halde kullanılıyor.

Web Tasarımcısı Nedir ve Görevi Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan internet üzerindeki verilerin ilgililere sunulduğu bir platform olarak kullanılan web tasarımı yaygın halde kullanılıyor. Web tasarımı ise tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde belirli bir amaç için belirli ilkeler tarafından yönlendirildiği içeriğinin düzenlendiği ve bunların uygulamaya yani tasarımın yazılıma dönüşmesi işlemini kapsayan bir süreçtir. Web tasarımı uygulamalarının ardından son kullanıcılar bir web tarayıcısı yardımı ile internet aracılığıyla web sitelerine giriş yapabilir.

Böylece ulaşmak istediği bilgiye çok kolay bir şekilde erişim olanağı elde etmiş olur. Web tasarımcısı nedir sorusunun cevabı ise bu kullanılacak olan sitenin dizaynını düzenli ve kurallarını belirleyen kişidir. Müşteri isteği doğrultusunda belirli düzenlemeler yapar ve müşterinin yönlendirmesine göre sitesinin yapısını oluşturmakla görevli bir yazılımcıdır.

Web Tasarımlarının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Bir web tasarımcısı kendi kulvarında belirli ana hatlar oluşturarak çalışmalarına başlar. Bunlardan ilki düzen oluşturma işlemidir. Kullanılacak olan grafik ve metinler belirli bir düzende yürütülmelidir. Web sitelerinin ise önemli bir hedefi olarak bilinen kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi vakit kaybetmeden bulmalarına yardımcı olmaya yarar. Web tasarımcı çalışmasını yaparken bu en önemli unsuru gözden kaçırmamalıdır.

Sitenin içeriğinin renkleri de müşterinin istekleri doğrultusunda uygulanabilmektedir. Sadece siyah ve beyaz renklerle bir site oluşturularak da gayet şık bir marka kendine de ifade edebilir. Grafiklerin ise temawebtasarım için logo, fotoğraf, klipart ve simgeler şeklinde bir bütün olarak kullanılabilmektedir. Siteler kullanım kolaylığı ve basitliği açısından sade olmalı ve çok fazla karmaşık bir yapıya bürünmemelidir.

İçerikler ise tasarım görsel bir metin aracılığıyla sitenin vereceği mesajı geliştirmek için müşteri ile birlikte ve web tasarımcısı da çalışabilir. Okuyucuyu şaşırtmak ve onlarda okuma hevesi uyandırmak için karşı tarafı verilen mesajlar iyi seçilmelidir. Zaten web tasarımının temel amacı ise kullanıcıların o siteye yönlendirilmesi ve aktifliğinin de sağlanmasıdır. Son derece basit ve sade olan ama içerik açısından dolu da olabilen web sitesi her zaman için kullanıcı çekmekte zorlanmaz.

Kullanıcının Kolay Bir Şekilde Gezebilmesi İçin Sade Tasarımlar

Bir web sitesine geliştirirken ya da üretirken de güzel ve görsel açıdan son derece etkileyici hale getirmek için hazır web siteler tasarım temel unsurları ile beraber her zaman son noktadaki kullanıcıyı da düşünmek gerekir. Kullanıcı dostu ara yüzler belirli faktörlere dikkat edilerek siteye rahat bir şekilde çekilebilir. Bunlardan bazıları navigasyon yapısıdır. Tasarım sitesi mimarisi oluşturulurken menüler ve diğer navigasyon unsurları web sitesine nasıl göz attıkları nasıl arama yaptıkları da dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Multimedya sistemleri ise tasarımla ilgili video ve ses uyaranları kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde anlamasını bilgileri kavramasına yardımcı olabilmektedir. Temawebtasarım bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır.