GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2022 16:01   Güncelleme : 10-10-2022 16:01

Sultan Papağanı Eğitimi

Kakudugiller ailesinden olan sultan papağanı, genel anlamda sarı veya gri renklerde doğarlar. Ayrıca sarı ve gri rengi aynı anda tüylerinde taşıyan türlerine rastlamak da mümkün.

Sultan Papağanı Eğitimi

Kakudugiller ailesinden olan sultan papağanı, genel anlamda sarı veya gri renklerde doğarlar. Ayrıca sarı ve gri rengi aynı anda tüylerinde taşıyan türlerine rastlamak da mümkün. Sultan papağanlarını diğer papağanlardan ayıran en önemli özelliği ise kafasında bulunan ibik detayıdır. Erkek sultan papağanların taklit yapma yeteneğinin fazla olması, sultan papağanı alımlarında dişiye oranla daha çok seçilmelerine neden olmuştur.

Dünya genelinde en çok tercih edilen evcil kuş türlerinin başında gelen sultan papağanı, ilk defa besleyenler için başlarda zor bir kuş gibi gelebilir. Bu neden ile sultan papağanı beslemeden önce bakımı, beslenmesi ve eğitimi hakkında araştırma yapmakta fayda vardır.

Sultan Papağanı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Sosyal bir papağan türü olan sultan papağanları, genel anlamda kalabalık ve gürültülü ortamlarda bulunmaktan hoşlanırlar. Sultan papağanı yalnız kalmak veya çok sessiz ortamlardan hoşlanmayan kuş türleridir. Ayrıca memnun kalmadıkları ortamlarda sebepsizce sürekli olarak bağırarak tepkilerini ortaya koyarlar.

Sultan papağanlarının eğitilmesi için mutlaka samimi ve yakın davranışlar sergilenmesi gerekir. Öyle ki sultan papağanları kendilerinden korkulduğunu ya da mesafeli davranıldığını hissettikleri zaman verilen eğitimi ret ederler. Sultan papağanlarının eğitiminde, eğitim öncesinde rahatlama egzersizleri yaptırmak da büyük önem taşır.

Eğitime başlamadan önce papağanın ele alınıp okşanması veya masaj yapılması hoşuna giden davranışlardan bir tanesidir. Sultan papağanı rahatlama hareketleri Bilgepakize sitesinden incelenebilir.

Sultan Papağanı Eğitimi Sırasında Ne Yapılmalı?

Sultan papağanı eğitimi sırasında öncelikle papağanın gün içerisinde çok fazla yorulmamasına ve kelime tekrar isteğinin olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Sultan papağanları narin bir yapıya sahip olduklarından, istemedikleri veya zorlandıkları zaman saldırabilirler. Sultan papağanlarının çabuk sıkıldığı kriteri de bu süreçte göz önünde bulundurulmalıdır.

Sultan papağanı eğitim sırasında ödül yemi verilmesi, konuşma yeteneğini daha çabuk ortaya koymasına yardımcı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra en önemlisi eğitim sırasında sultan papağanına öğretilen kelimelerde net ve temiz ses tonu kullanılması önem taşır. Sultan papağanın kelimeleri kavraması için verilen komutun anlaşılabilir olması gerekir.

Sultan Papağanı Konuşmazsa Ne Yapılmalıdır?

Sultan papağanlarının konuşma süreleri, kuşun yaşına ve başka faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu anlamda bazı kuşlar eğitimden hemen sonra konuşmaya başlarken, bazı türler de konuşma eylemi gecikebilir. Durumun böyle olması sultan papağanı sahiplerinin sabırlı olması gerektiğini gösterir. Sultan papağanlarında erkek türler dişi kuşlara göre konuşma konusunda daha yeteneklidirler.

Kaynak: https://www.bilgepakize.com/sultan-papagani/

Kuşun dişi olması konuşmasını veya taklit yeteneklerinin ortaya çıkmasını geciktirebilir. Kelime dağarcığı diğer kuşlara oran ile daha geniş olan sultan papağanlarının da kullanabildiği kelimelerin kısıtlı olduğu unutulmamalıdır. Sultan papağanın çabuk konuşmayı öğrenmesi için kolay ve iki heceli kelimelerin eğitimi verilmelidir. Sultan papağanı eğitimi sırasında öğretilebilecek kelimeler kategorisi için Bilgepakize sitesi tercih edilebilir.