GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2022 16:00   Güncelleme : 27-10-2022 16:00

Kira Tespiti Davası Ve Kiracının Tahliyesi

Kira bedeli tespitinin davasının açılabilmesi için taraflar arasında imzalanmış yazılı veya sözlü kira sözleşmesinin olması şartı bulunuyor.

Kira Tespiti Davası Ve Kiracının Tahliyesi

 Kira bedeli tespitinin davasının açılabilmesi için taraflar arasında imzalanmış yazılı veya sözlü kira sözleşmesinin olması şartı bulunuyor. Yazılı veya sözlü kira sözleşmesi olmadan bireysel olarak kişilere ve hatta tüzel kişilere kira bedeli tespit davası açılamaz. Tüm diğer davalarda olduğu gibi kira bedelinin tespiti davalarında da davayı açarken davacının dava açmada hukuki bir yararının bulunması gerekir.

Kira bedelinin tespiti davasını hem kiracı hem de kiralayan açabiliyor. Mersin avukat hizmetleri arasında kira bedelinin tespiti davaları da yer alıyor ve bu konu ile ilgili olarak büromuzdan hizmet ve destek alabilirsiniz.

Kiracı fazla olan kira bedelinin düşürülmesi amacıyla, kiralayan ise kira bedelinin artırılması amacı ile tespit davasının açılması için başvuruda bulunabilir.

Ne Zaman Kira Tespiti Davası Açılabilir?

 Kira bedelinin belirlenmesi konusunda taraflar arasında anlaşma varsa bu anlaşmaya göre kira bedeli artırılır veya belirlenir. Böyle bir durumda, kira tespit davası açmaya gerek yoktur. Yenilenen kira dönemlerinde taraflar yenilenecek kira bedellerini bir önceki kira tüketici endeksindeki 12 aylık ortalamalarına göre belirlenen oranlarda yapmalıdır. Bu konuda anlaşmazlık olması durumunda kiranın tespiti için dava yoluna gidilebilir.

 Kira bedelinin tespiti yapılırken öncelikle tarafların tüm delilleri ve emsal kira sözleşmeleri dosya içinde toplanmalıdır. Bu tür davalarda Mersin Avukat hizmetlerinden faydalanabilir ve davalarınızı kolayca açabilirsiniz.

Kaynak: https://www.yildizduzenhukuk.com/mersin-mersin-avukat-mersin-avukatlari-109a.html