SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-10-2022 09:23   Güncelleme : 31-10-2022 09:23

Sağlıklı yaşam laboratuvarı Fethiye’de

Sağlıklı yaşam laboratuvarı Fethiye’de

Avrupa’da lider laboratuvarlardan biri olan ve aynı zamanda Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Bodrum’da şubeleri de bulunan Synevo Laboratuvarı, Fethiye’de açıldı. Yoğun katılımın olduğu açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Synevo Laboratuvarları Genel Müdürü Gürkan Gelibolu ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca konuşma yaptı. Sonrasında Başkan Karaca, kurdele kesti ve misafirlerle birlikte laboratuvarı gezdi. 

‘Vakfın misyonu, evsiz ve kimsesiz çocuklara yardım etmek’

Synevo Laboratuvarları Genel Müdürü Gürkan Gelibolu açış konuşmasında, “Synevo Laboratuvarları, İsveç Stokholm Nasdaq borsasına kote, ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Avrupa’da ve son yıllarda Hindistan’da yaptığı yatırımlarla Sağlık Hizmet sunumu alanında faaliyet gösteren Medicover Holding’in laboratuvar (diagnostik) iş birimidir. Medicover Holding çatısı altında hastaneler, tıp merkezleri, genetik laboratuvarları, klinik araştırma laboratuvarları, endokrin klinikleri, diş klinikleri, tüp bebek merkezleri, sporcu sağlığı merkezleri ve eczane zinciri yer almaktadır. Medicover Holding, 40.000’den fazla çalışanı yaklaşık 2 Milyar Euro yıllık geliri ile Orta ve Doğu Avrupa’nın lider sağlık hizmet sunucusudur. Medicover Holding’in sahibi olan aile, 2013 yılında şirketin çoğunluk hisselerini kendi adlarını taşıyan bir hayır kurumuna bağışladılar. Dolayısıyla Synevo’nun çoğunluk hisseleri bir hayır kurumuna aittir. Özellikle ana misyonu evsiz ve kimsesiz çocuklara yardım olan bir vakıftır. Çünkü Medicover çocuklarımız geleceğimizdir sloganı ile yola çıkmıştır. 

‘3 bin 500 Syveno çalışanı savaş yüzünden çalışamaz hale geldi’

Ukrayna’da 300 merkezde yaklaşık 3 bin 500 Synevo çalışanı Şubat’tan bu yana devam eden Rus işgali nedeniyle çalışamaz hale geldi, erkek çalışanlarımız savaşa katıldılar, çalışanlarımız arasından maalesef bazı yaralanma ve ölümler gerçekleşti. Medicover bu çalışanlarının ayakta kalabilmeleri için kendilerine ve ailelerine vakıf aracılığıyla her türlü zorluğa rağmen yardımlarını kesintisiz sürdürmektedir. Synevo Türkiye olarak biz de Ukrayna savaşından kaçan Synevo çalışanlarına kucak açtık.      

Pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı ve ülkemizdeki ekonomik zorlukların peş peşe geldiği böylesine zor bir dönemde Türkiye’ye olan inancımızla Fethiye laboratuvar yatırımımızı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Neden Fethiye? Bodrum laboratuvarımızı açtıktan sonra, Fethiye’den gelen birçok hastamız, Fethiye’de böyle bir ihtiyaç olduğunu belirterek bizden laboratuvar açmamızı istediklerini belirttiler. Değerlendirme yaptığımızda, Fethiye’nin konum olarak hem Antalya, hem de Muğla’ya olan uzak mesafesi nedeniyle bazı laboratuvar tekliklerinin İzmir ve İstanbul gibi büyükşehirlere gönderilmek zorunda kalındığını ve test sonuçlarının birkaç güne çıkabildiğini gördük. Test sonuçlarının gecikmesi tedavinin de gecikmesi anlamına geliyor. Özellikle pandemiyle birlikte büyükşehirlerde yaşayan pek çok hekim Fethiye gibi Akdeniz sahillerinde önemli şehirlere yerleşmeye başladılar. Fethiye’de artan muayeneler nedeniyle tıbbi laboratuvar ihtiyacı ortaya çıktı. Synova gibi laboratuvarların açılması daha fazla hekimin Fethiye’ye yerleşmesine sebep olacaktır. Fethiye konum olarak uygun hava koşulları, deniz ve tarih turizmi nedeniyle, sağlık turizmi olma bakımından önemli avantajlara sahiptir. Burada çok fazla yabancının 4 mevsimi yaşıyor olması da çok önemli bir etken. Bizim gibi sağlık kuruluşlarının sayısının Fethiye’de artması, önemli bir sağlık merkezi haline gelmesine mutlaka katkıda bulunacaktır” dedi.

‘Depresyonun hatta menopozun bile testi var’

Gelibolu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Laboratuvar testleri deyince aklımıza hemen kan şekeri, kolesterol, kan sayımı, idrar analizi vs geliyor, oysa ki son dönemde laboratuvar biliminde ortaya çıkan yeni gelişmelerle pek çok farklı klinik konuda laboratuvar testleri yapılabilmektedir, mesela depresyonun hatta menopozun bile artık testleri var. Genetik, patoloji ve hematoloji alanındaki yeni gelişmeler sayesinde onkoloji hastalarının tedavi süreci daha etkin hale gelmiştir. Synevo olarak bu testleri dünyayla aynı zamanda Türkiye’ye kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.   

‘Evden, iş yerinden, marinadan test yaptırma imkanı’

Özellikle sağlıklı yaşam alanında Fethiye 4 mevsim Sağlık Turizmi potansiyeline sahip bir yer. Synevo sağlıklı yaşam testleri ile bu hizmetin önemli bir kısmı olan teşhis bacağını tamamlıyoruz. Sağlıklı yaşam testlerini yaptırmak isteyen Fethiyeliler artık büyük şehirlere gitmelerine gerek kalmadan bu hizmetlere kavuşacaklar. Sağlık Köyleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri ve Geriatri Merkezleri gibi pek çok sağlık kuruluşunun Fethiye’de yatırımlar yapacağını düşünüyoruz. Synevo olarak Fethiye’nin Sağlık Turizmi bakımından bir çekim merkezi haline gelmesine katkı sağlayacağız.      

Evden, iş yerinden, marinadan, otelden numune alma gibi inovatif hizmetlerimizi profesyonel ve kurumsal bir yaklaşımla Fethiyelilerin hizmetine sunacağız. Özellikle pandemi döneminde hastalık risklerini düşürmek adına dışarı çıkmak istemeyen riskli grupta yer alan yaşlı, kronik hastalar açısından bu hizmet büyük konfor sağladı. Bebek hastalardan numune alma konusunda deneyimli hemşirelerimizle minik misafirlerimize de özel hizmet sunacağız.”

‘Bu yatırımlar Fethiye’nin geleceği için çok önemli’

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yaptığı konuşmada, “Bu kadar büyük bir firmanın buraya gelip bu güzel yatırımı yapmasından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Artık Fethiye hit olma yolunda ilerliyor. Fethiye sadece deniz, kum ve güneş değil, farkı destinasyonlarda turizmin geliştiği önemli merkezlerden bir tanesi oldu. Bizler Fethiye’nin temel sorunlarını çözebilmek adına 3.5 yıldır Fethiye’nin geleceği için çalışıyoruz. Nasıl doğru işler yaptığımızı da görüyoruz. Ülkemizde birçok firmanın belediyemiz ile iş birliği yaparak yatırım yapmak istediklerini görüyoruz. Bu yatırımlar çok önemli. Fethiye’yi daha iyi yerlere getirmek adına çalışmalar yapıyoruz. Sağlık turizmi içinde birçok poliklinikler açılıyor. Bu durum ilerleyen süreçlerde sağlık turizmin 4 mevsime yayılması için önemli. Değerli yatırım için teşekkür ediyorum” dedi.