GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2022 09:26   Güncelleme : 31-10-2022 09:26

Bitfinex, Güvenlik Konusunda Endüstrinin Altın Standardı Olan ‘SOC 2’ye Uygunluk Sağladı!

Bitfinex, Güvenlik Konusunda Endüstrinin Altın Standardı Olan ‘SOC 2’ye Uygunluk Sağladı!

Son teknoloji ürünü dijital kripto para ticaret platformu Bitfinex, Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü (AICPA) tarafından geliştirilen, güvenlik uyumluluğunda altın standart olan Sistem ve Organizasyon Kontrolleri (SOC) 2 Tip 1 denetimini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Yeminli Mali Müşavir (CPA) tarafından yürütülen SOC 2 Tip 1 denetiminin başarıyla tamamlanması, kusursuz bir ticaret deneyimi sağlama hususunda Bitfinex'in endüstrideki statüsünün altını çiziyor.

Zorlu piyasa koşulları karşısında dahi kendini kanıtlamış yüksek dayanıklılık geçmişine sahip bir mimari üzerine kurulmuş bir borsa olarak, SOC 2 Tip 1 sertifikasının elde edilmesi, Bitfinex’in bünyesinde bulunan sağlam BT kontrol önlemlerine işaret ediyor. Sertifikanın alınması, Bitfinex’in yüksek bilgi güvenliği standartlarını destekleme konusundaki itibarını pekiştiriyor.

SOC 2 Tip 1 Raporu, güvenlik, kullanılabilirlik ve gizlilik ilkelerine dayalı olarak AICPA Güven Hizmetleri Kriterlerine uygun şekilde titiz politikalar ve prosedürlerin olduğunu gösterir.

SOC 2, ayrıca, güvenlik ilkelerinin gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak tasarlanmış ve uygulanmış iç kontrollerin mevcut olduğunu doğrular. Güvenlik kontrollerinin bu şekilde bağımsız kaynaklarca onaylanması, endüstride yüksek güvenlik standartlarıyla faaliyet gösteren şirketler için hayati öneme sahiptir.

Dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı, oltalama ve kimlik hırsızlığı saldırıları gibi tehditlere karşı korunmak için bilgi güvenliği ve verilerin korunması son derece önemlidir.

Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino konuyla ilgili açıklamasında, “SOC 2 uyumluluğunun elde edilmesi kayda değer bir başarıdır ve Bitfinex'in güvenliğe olan bağlılığını pekiştirmektedir. En yüksek güvenlik seviyesini sürdürmeyi sağlamaya devam edeceğiz. SOC 2, uluslararası düzeyde kabul gören bir güvenlik değerlendirme kriteridir ve finansal hizmetler sektörü gibi yüksek düzeyde düzenlemeye tabi sektörlerde uygulanan standartlarla uyumludur.” şeklinde konuştu.

Bitfinex, borsa operasyonlarının ve güvenlik uygulamalarının tutarlı bir şekilde yürütülmesini, güvenilir olmasını ve yüksek güvenlik standartlarına uygun şekilde çalışmasını sağlamak adına SOC 2 Tip 2 denetiminin düzenli olarak gerçekleştirilmesini sağlayacak.

SOC 2'nin müşteri verilerini yönetmeye yönelik kriterleri, aşağıdakileri içeren temel "güven hizmeti ilkelerine" dayanıyor:

Güvenlik, müşteriler için genel olarak güvenlik duvarları, izinsiz giriş tespiti ve güçlendirilmiş kimlik doğrulama önlemleri dahil olmak üzere önlemleri ifade eden ilkedir.

Kullanılabilirlik, genellikle bir ağın güvenilir ve aktif olup olmadığı ve bir platformdaki sorunların ne kadar hızlı çözülebileceği konularıyla ilgili ilkedir.  

Gizlilik, veri erişiminin ve ifşasının belirli bir grup kişi veya kuruluşla sınırlı olduğunu beyan eden ilkedir. Şifreleme önemli bir rol oynamalı ve aktarım esnasında gizliliğin korunmasını kontrol etmelidir.

Bitfinex Güvenlik Danışmanlık Hizmetleri’nden Riccardo Masutti konuya ilgili olarak; “Müşteriler hangi dijital kripto para borsasını kullanacaklarına karar verirken, sordukları en yaygın ve önemli soru genellikle bilgilerin nasıl güvence altına alındığıyla ilgilidir. Bunu genellikle daha zor bir soru olan “nereden biliyorsunuz?” sorusu takip eder. Endüstrinin altın noktası olan SOC 2 sertifikası, yüksek düzeyde bilgi güvenliğinin mevcut olduğunu göstermektedir.” 

Spot ve marj ticareti, bahis, borçlanma ve sermaye artırımı dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunan Bitfinex, dijital kripto para alım-satımı alanında kapsamlı bir platform olarak konumunu güçlendiriyor.

Bitfinex Hakkında

2012 yılında kurulan Bitfinex, alım-satım işlemi gerçekleştirilen kişilere ve küresel likidite sağlayıcılarına yönelik son teknoloji hizmetler sunan dijital bir kripto para ticaret platformudur. Bitfinex, gelişmiş ticaret özellikleri ve grafik araçları paketine ek olarak, akran finansmanına, borsada yer almayan (OTC) piyasalara ve çok çeşitli dijital kripto paralar için kredili menkul kıymet işlemlerine erişim sağlar. Bitfinex'in stratejisi, dünya çapında alım-satım yapan deneyimli kişilere ve likidite sağlayıcılarına eşsiz destek, araç ve inovasyon sağlamaya odaklanmaktadır.