GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2022 11:13   Güncelleme : 07-11-2022 11:13

13 KASIM’DA İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK YAHUDİ KÜLTÜRÜ AVRUPA GÜNÜ’NÜN PROGRAMI BELLİ OLDU

13 KASIM’DA İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞECEK YAHUDİ KÜLTÜRÜ AVRUPA GÜNÜ’NÜN PROGRAMI BELLİ OLDU

Avrupa'nın 35 ülkesi ile birlikte, 2001 yılından beri Türkiye'de de kutlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü, 13 Kasım Pazar Günü Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi ile 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde gerçekleşecek. 

Yahudi kültürünü tanıtmak, daha geniş topluluklar arasında anlayış ve güven yaratmak amacıyla hazırlanan Yahudi Kültürü Avrupa Günü, tüm katılımcılara Yahudi gelenek, görenek ve gerçekleri hakkında bilgi edinme fırsatı vermeye devam ediyor. 

Zengin kültür geçmişiyle, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olan Türkiye topraklarında yüzyıllardır yaşayan Yahudiler ile kültürler arası bir köprü kurmayı amaçlayan bu özel günde, temsili bir Yahudi düğününden, değerli konuşma ve panellere kadar birçok etkinlik gerçekleştirilecek. 

Müzik, neşe ve kültür dolu saatler

13 Kasım Pazar günü Türk Sefarad ilahileriyle başlayacak olan bu etkinliklerle dolu gün, Albando ekibinin neşeli Sefarad ezgileriyle son bulacak. Her yıl en çok ilgili çeken, Yahudi gelenek ve göreneklerine göre sinagogda gerçekleşen temsili düğün bu sene de meraklı gözleri ağırlamaya hazır. 

Gelin Tanış Olalım

Etkinlik programında, bilinmeyene karşı olan olumsuz düşünceyi yıkarak, diyalogla insanlar arasında bir köprü kurabilmeyi amaçlayan ‘Gelin Tanış Olalım’ ekibi, misafirlerin Yahudilik ile ilgili sormak istedikleri tüm soruları cevaplayacak. 

Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Feriha Işıl Demirel, Holokost, Antisemitizm ve Yahudiler’i masaya yatıracak;  Türkiye’de yaşayan Yahudilerin konuştuğu, dünyanın yok olmaya yüz tutmuş dillerinden biri olan Ladino’nun kısa bir tarihçesini, durumunu ve geleceğini dilbilimci Karen Gerson Şarhon ele alacak. 

Gün boyu sürecek panel ve konuşmalarda, piyanist Renan Koen’in yazar Moris Levi ile son kitabı üzerine sohbetinin yanı sıra, Sorbonne Üniversitesi eğitim görevlisi Sosyolog Pınar Kılavuz’un Türkiye’de Sefarad kimliğinin nostaljik unsurlarını ele aldığı sunum yer alacak.  

“Yahudi ve İslam Kaynaklarında Tevrât” konulu sunumda İzzet Erş farklılıklar ve benzerlikleri değerlendirecek. Doğan Pinhas moderatörlüğünde Dr. İnci Türkoğlu ve Mimar Çiğdem Öner, topraklarımızdaki Yahudi varlığını mimari kalıntılarından yola çıkarak değerlendiren bir sohbet gerçekleştirecek.  Doğrular, yanlışlar ve doğru bilinen yanlışları ise ‘Bir Yahudi’ye Soralım’ başlığı altında Yusuf Altıntaş, interaktif bir sohbette ele alacak. 

Etkinlikler kapsamında yer alan filmlerde İvet Acu Güney’in hikayeleri ve tarifleriyle Yahudi yemek sunumunu ve  Dr. Seyfi İşman’ın Burgazada yorumlarını izlemek mümkün olacak. 

Ödüllü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın yıllar içinde, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden derlediği Sinagog fotoğraflarından bir seçki ile Anadolu’da Yahudi varlığını vurgulamak açısından ilginç bir perspektif sunan “Taşlara Kazınan Yahudi Kimliği” sergileri ise gün boyu ziyaret edilebilecek.