TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 15-11-2022 15:54   Güncelleme : 15-11-2022 15:54

Pt100 Nedir?

Pt100 propları genellikle sürekli sıcaklık değerinin belirlenmesinin gerekli olduğu alanlarda kullanılmaktadır.

Pt100 Nedir?

Pt100 propları genellikle sürekli sıcaklık değerinin belirlenmesinin gerekli olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Pt100 sıcaklık sensörü için rahatlıkla sıcaklık ölçümü yapılmasında kullanılan en önemli eleman diyebiliriz. Sıcaklık değerinin belirlenmesinde olmazsa olmaz bir termometredir. Bu eleman çok farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla fabrikalarda ve endüstri sektörüne ait iş kollarında bu sensörlerden faydalanılır. Pt100 için dirençli bir termometre denilmesi yanlış olmayacaktır.

Dirençli basınç termometresi olarak da anılan PT100 proplarının çalışma prensipleri de oldukça etkileyicidir. Geçmiş yıllara nazaran PT100 propları teknolojinin ilerlemesi ile daha esnek bir hale gelmiştir. Böylelikle sensörle yapılan tüm ölçümlerde net bir doğruyu ifade etmektedir.

PT100 Çeşitleri Nelerdir?

Pt100 çeşitleri arasında tel sargılı eleman ve ince film elemanı olarak türleri yer alır. Bu tiplerde olan sensörlerin çalışma şekilleri birbirinden farklı olabilir.

  • İnce Film Elemanı: En fazla bilinen ve kullanılan sensör modelidir. Bu sensör seramik bir desteğin üzerine yerleştirilen platininin kapsüllenmesiyle oluşur. Bu sistem ile daha fazla küçük boyutlarda sıcaklık değerleri belirlenebilir.
  • Tel Sargılı Eleman: Bu sıcaklık sensörü modeli seramikten yapılmış olup üzerinde sargılı bir platin tel vardır. Bu şekilde oluşan sıcaklık değeri belirlenmek istenir.

Bu şekilde PT100 proplarının türleri mevcuttur. Pt100’ler platin sarılı elemanın sıcaklığını ölçtüğünde çok az bir sıcaklık değeri değişmiş olsa bile rahatlıkla bu değişim fark edilebiliyor. PT100’lerin avantajları böyledir. Minimum seviyede olan sıcaklık değişimi bile bu sensörlerle rahatlıkla anlaşılabiliyor. Spiotomasyon.com sitesi ile bağlantıya geçebilirsiniz.

PT100 Termometrelerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Pt100 sensörleri kullanım avantajları ile en fazla endüstri sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca laboratuvarlarda da bu sıcaklık sensöründen faydalanılır. Sıcaklık sensörünün en büyük avantajlarından birisi hiç kuşkusuz ki sıcaklık ölçüm aralığının oldukça geniş olmasıdır. Bundan dolayı endüstriyel iş kollarında çok fazla tercih sebebidir. Bu sensörlerle kolaylıkla +850 ile -200 santigrat derecesinde olan sıcaklık ölçümleri yapılabilir. Bir diğer avantajı ise bu sensörlerle yapılan sıcaklık değer ölçümlerinin tam olarak doğruyu yansıtmasıdır. Bundan dolayı da bu sensörler sıklıkla kullanılır.

PT100 Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Pt100 seçimi oldukça önemlidir. Zira bu eleman seçimi yapılırken kullanım alanı oldukça önem taşır. Pt100 proplarının seçiminde gerek sıvı olsun gerekse metal olsun hangi malzeme kullanılacaksa ona göre bir seçim yapılması sağlıklı olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanılacak olan kablo seçimidir. Pt100 sensörleri doğrudan temas yoluyla ya da daldırma yöntemiyle hareket ediyorlardı. Fakat PT100 sensörü müşterilerin talepleri doğrultusunda özelleştirilebilir.

PT100 sıcaklık sensörü bulunulan ortamlarda olan sıcaklığın derecesini ölçmeye yarayan ısı tespit cihazıdır. Bu PT100 sensörü ile endüstri sektörüne ait iş kollarında rahatlıkla ölçüm yapılabilir. Spi otomasyon sitesi ile rahatlıkla iletişim kurabilir ve site üzerinde yer alan ürünleri inceleyebilirsiniz.