GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2022 09:17   Güncelleme : 22-11-2022 09:17

Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Fuarı HPKON, 9. Kez Hidrolik ve Pnömatik Sektörünü Buluşturdu

Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Fuarı HPKON,  9. Kez Hidrolik ve Pnömatik Sektörünü Buluşturdu

Hidrolik ve pnömatik sektörüne dair en trend ürün ve teknolojik gelişmeler, 16-19 Kasım tarihleri arasında İzmir’de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen 9. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Fuarı HPKON’da tanıtıldı. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kongre ile eş zamanlı gerçekleşen HPKON Fuarı’nı gezerek Hidrolik-Pnömatik, Kontrol Tekniği, Mekatronik, Otomasyon ve Endüstri 4.0 uygulamalarını sergileyen firmaları ziyaret etti. Etkinlikte, sektörün teknolojik gelişimine ve ihracat potansiyeline odaklanıldı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen 9.Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi ve Fuarı HPKON, 16-19 Kasım tarihleri arasında İzmir’de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde yapıldı. HPKON, özel sektör, akademisyen, bilim insanları, sektör ve iş dünyasından sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve saha çalışanlarını, fuar boyunca aynı çatı altında bir araya getirdi. 4 gün süren kongrede; açılış konferansı, bildiriler, atölye çalışmaları, kurslar, panel, yuvarlak masa toplantıları, konferanslar ile dinamik bir platform oluşturuldu; 52 bildiri sunumu, 16 atölye çalışması, 1 panel, 3 kurs, 3 yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Kongre ile eş zamanlı gerçekleşen HPKON Fuarı da 1.030 m2 alanda, Hidrolik-Pnömatik, Kontrol Tekniği, Mekatronik, Otomasyon ve Endüstri 4.0 uygulamalarını sergileyen 39 firmanın katılımı ile gerçekleşti. HPKON Kongre ve Fuarı’na; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener,Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, AKDER- Akışkan Gücü Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın Ferron, HPKON Yürütme Kurulu Başkanı Şemsettin Işıl, MMO İzmir Şube Başkanı İlkin Boz, DEİK - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Avustralya İş Konseyi Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Steven Young ve sektör temsilcileri katıldı.

 

“TÜRKİYE EN BÜYÜK YATIRIM TALEBİ ALAN ÜLKE”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 9. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede,” Bugün bir hidrolik press, hidrolik press olmaktan çıktı. Bir elektronik cihaz haline geldi. Mekatronik teknolojilerin hidrolik sistemlerle buluşması çok önemli bir rol oynadı. Artık yaptığımız makinelerin fonksiyonları değişti” diyerek değişen ve dönüşen durumu anlattı. Yeni dünyaya göre Türkiye’deki sistemlerin önemli hale geldiğini ifade eden Büyükdede, “Türkiye değişim ve dönüşüm geçiriyor. Biz artık sanayicimize ve dış yatırımcımıza yer yetiştirmekte zorlanıyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri’ne olan talep her geçen gün artıyor. İzmir bölgesinde şu an 50 milyon metrekare yerimiz olsa bu 50 milyon metrekareyi yerleştiririz. Çünkü Türkiye şu anda belki de en çok talep gören ülke. En büyük yatırım talebi alan ülke. Şu anda Türkiye’yi metrekare metrekare büyütmeye gayret ediyoruz” dedi.