SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-11-2022 11:26   Güncelleme : 29-11-2022 11:26

Gelişim Geriliği Olan Çocuklarda Beslenme Tedavisi

Sağlıklı ve dengeli beslenme, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişiminde, önemli bir paya sahiptir.

Gelişim Geriliği Olan Çocuklarda Beslenme Tedavisi

Sağlıklı ve dengeli beslenme, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişiminde,  önemli bir paya sahiptir. Her besin grubundan yeterli miktarda öğün geçirmeden beslenen çocuklar, daha sağlıklı büyür. Beslenme, gelişimin çocuklarda normal seyrinde gitmesini sağlar. Bu nedenle beslenme, gelişimini tamamlamamış çocukların tedavisinde oldukça önem taşır. Yetersiz ve yanlış beslenme, çocukta bağışıklık sistemini zayıflatır. Sık sık hastalanmalarına neden olur. Çocuğun büyüme ve gelişimini tamamlayamamalarına sebep olur.

Çocuklarda gelişim geriliği, çocuğun kendi yaş ve cinsiyetine uygun büyüyememe ve akranlarından boy ve kiloca geride kalma şeklinde kendini gösterir. Tedavisi ise, çocuğun dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve ergenlik dönemine sağlıklı bir şekilde adım atabilmesi açısından önemlidir.

Gelişim Geriliği Olan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Yapılan tetkiklerden sonra uzman doktor tarafından çocuğuna gelişim geriliği tanısı konan aileler yine alanında uzman doktorun önerileri doğrultusunda tedaviye başlar. Çocuk doktoru ve diyetisyenin önerdiği beslenme ürünleri, protein ve enerji ağırlıklı besinler birlikte kullanılarak gelişim geriliğinin tedavisi mümkün olabilir. Ayrıca tedavide, normal besinlerin yanında takviye olarak özel üretilmiş beslenme ürünleri de tavsiye edilir. Bu nedenle özel olarak üretilmiş beslenme ürünlerinin de tedavide kullanılması gerekir.

Çocukların Gelişimine Katkı Sağlayan Besinler

Çocukların sağlıklı beden ve ruhsal gelişim için besinler büyük önem taşır. Çocuk gelişimi konusunda uzman doktorların yanında, bu konuda eğitim programları düzenleyen kurumlar da vardır. Bu eğitimler sonunda başarılı olanlara Çocuk gelişimi sertifika verilmektedir.

 

Bu sertifikalardan biri de çocuk gelişimi sertifikası olmaktadır. Katılımcılar bu eğitim program ve kurslar sayesinde çocuk gelişimi ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmaktadır. Eğitimli bir anne- baba olarak çocuğun gelişimine katkı sağlamaktadır. Peki, anne ve babalar çocukların gelişimine nasıl katkı sağlar?

· Kahvaltı, sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezlerinden biridir. Çocuğunuzla yapacağınız kahvaltı onun sosyal iletişim becerisini artırır. Kahvaltıların aile sofranız olsun.

· İmkânlar ölçüsünde çocuğunuza hergün bir yumurta yedirin.  Anne sütünden sonra en besleyici protein kaynağı yumurtadır. Beyin ve hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur.

· Çocuğunuzun düzenli olarak omega 3 takviyesi almasına özen gösterin.

· İyotlu tuz kullanarak vücudumuzdaki tiroid hormonunun düzenli olarak hormon salgılamasına yardımcı olun.

·  Çocuğun beslenmesinde dört mevsim kırmızı meyvelere yer verin. Bu meyveler hafızayı güçlendirir ve beyni korur.

· D vitamini eksikliğinde bilişsel fonksiyonlarda eksiklik olacağı için günde en az 15 dakika güneş ışığından faydalanın

· B12 vitamini eksikliğinde yorgunluk, dikkat dağınıklığı, algılamada zorluk, hafızada yetersizlik gibi rahatsızlıklar yaşanacağından bunları ihmal etmeyin.

· Çocuğunuzun gelişimi ve kalıcı gerilik yaşanmaması için demiri;  beyin ve göz sağlığı için çinkoyu ihmal etmeyin. Belli aralıklarla kontrol edin.

·  Düzenli olarak et ve deniz ürünleri ile tam tahılları tüketmeye özen gösterin.

· Çocuğunuzun ruh sağlığı için onlarla kaliteli vakit geçirin. Onlarla sohbet edin. Onları dinleyin.

        Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Ekol Sertifika sitesini ziyaret ederek Çocuk Gelişimi Sertifika programları hakkında bilgi alabilirsiniz.