GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-12-2022 09:27   Güncelleme : 10-12-2022 09:27

HAŞERE İLAÇLAMA, PİRE İLAÇLAMA, BÖCEK İLAÇLAMA

HAŞERE İLAÇLAMA, PİRE İLAÇLAMA, BÖCEK İLAÇLAMA

 

Yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan ve insanları rahatsız eden bir sorun; böcek, haşere ve pireler. Çoğu insanın düşündüğünün aksine bu sorunlar yalnızca temiz olmayan yerlerde görülmez. İnsanların üzerine tutunabilen ve onları her yerde takip eden, evlerine kadar bu şekilde girebilen canlılar en temiz yerlerde de görülebilir.

Ancak büyük haşereler ve bahçe canlıları söz konusu olduğunda bu durum biraz daha farklıdır. Özellikle bahçe katında veya bahçeli evlerde yaşayan insanların karşılaştığı akrep, fare gibi haşereler oldukça can sıkıcı hayvanlardır. Bu durumlarda yapılması gereken şey bir ilaçlama firması ile iletişime geçmektir. Günümüzde böcek ilaçlama, haşere ilaçlama, Pire ilaçlama konusunda birçok uzman firma bulunmaktadır.

İlaçlama böcek veya kemirgen türüne göre dört şekilde yapılabilir.

  • Sıvı ilaçlama (kokulu veya kokusuz)
  • Jel ilaçlama
  • Fare istasyonu
  • ULV yöntemi kullanılarak ilaçlama

Öncelikle durumun büyüklüğü ve karşılaşılan böceğin, pirenin veya haşerenin türü tespit edilmelidir. Çünkü karşılaşılan ilk böcekte veya haşerede ilaçlama yapmak her zaman gerekli değildir. Ancak birçok yerde sık bir şekilde ve sayısı fazla olarak görülen böcek, pire, haşere sorunlarında mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama yapılırken hangi yöntemin kullanılacağı önemli olduğu gibi hangi dönemde yapıldığı da önemlidir. Her yöntem her mevsim etki göstermeyebilir. Bu sebeple uzman kişiler ve firmalardan yardım almak önemlidir.

Ayrıca ilaçlama yalnızca böcekleri ve haşereleri tehdit etmez. Doğru yapılmayan ve alınması gereken önlemlerin alınmadığı ilaçlamalarda insan sağlığının da tehlikeye girdiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin fare ilaçlaması yapılırken bu yöntemde, farelerde iç kanama görülmektedir. Bu, bu durumun insanlarda da görülebileceğini gösterir. Bu yüzden mutlaka profesyonel bir yardım almak gerekir.

Pire veya böcek sorunu ile karşılaşıldığında şu durumlarda söz konusu olacaktır:

Pireler veya böcekler insanlara hastalık taşıyabilir. Bu sebeple oldukça dikkatli davranılması gerekir. Pireler ve böceklerin yaşamasını sağlayan en önemli besin kaynağı hayvanlar ve insanlardır.

Haşere ilaçlama söz konusu olduğunda bu süreçte oldukça dikkatli olmak gerekir. Kullanılan ilacın etkisi ve büyüklüğüne göre alınan önlemler de değişmektedir.

İlaçlama yapılırken kesinlikle aşırıya kaçılmaması gerekir. Fazla ilaç kullanılan durumlarda sorunun önüne geçilebilir ancak bu sizin hayatınızı da riske atabilir. Böcek, pire ve haşere ilaçlamalarından sonra ortamın havalandırılması gerekir ve aşırıya kaçıldığında ilacın etkisinin geçmesi de uzun sürecektir. Aşırıya kaçmak, yaşam alanını, su kanalları ve kanalizasyonları da kirletmek demek olacağında bu başaralı bir ilaçlama olmayacaktır.

İlaçlama yapılırken mutlaka koruyucu gözlük, maske ve eldiven kullanılmalıdır. Bütün tehlikeler göz önünde bulundurulmalı ve önlemleri alınmalıdır. Bu sebeple uzmanların bu süreci yönetmesi daha doğru olacaktır.

Böcek ilaçlama, pire ilaçlama, Haşere ilaçlama süreci ortalama üç veya dört saat sürmektedir. Ancak bu süre sorunun büyüklüğüne veya ilaçlanacak ortamın büyüklüğüne göre, böceğin veya haşerenin türüne göre farklılık gösterebilir.

Pire, böcek veya haşere istilası ile karşı karşıya olduğunu nasıl anlarsın?

  • Vücutta oluşan kızarıklık, şişlik, döküntü ve bunlara eşlik eden kaşıntı pireler ve böceklerin habercisidir. Bu durumda hemen inceleme yapılmalı ve sorunun büyüklüğü tespit edilmelidir.
  • Evdeki çizik sesleri, idrar kalıntıları, gece ortaya çıkan sesler evde fare olabileceği anlamına gelir. Bu durumda paniklemeden öncelikle tespit edilmeye çalışmak yapılması gereken ilk adımdır. Eğer tespit edilemezse uzmanlar tarafından yardım alınabilir.
  • Evdeki eşyalarda oluşan yırtıklar, ufak hasarlar da bu sorunların habercisi olabilir.

Bütün bunlarla karşılaşmamak adına alınabilecek önlemler de bulunur. Örneğin ortamın düzenli olarak temizlenmesi, evcil hayvan var ise dış parazit aşılarının yaptırılması, bahçeli evlerde bahçe bakımının yapılması bu önlemler arasında yer alır.