GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-12-2022 08:25   Güncelleme : 24-12-2022 08:25

Dernekler ve sanal ofisler

Dernekler ve sanal ofisler

 

 

Son zamanlarda, sanal masaüstlerinin yükselişiyle birlikte bir kafa karışıklığı yaşandı. Başlayacağınız bir iş için Sanal Ofis seçeneğini kullanmanız oldukça mantıklı olacaktır. Ayda ortalama 150 ila 200 liraya her türlü büro ve sekreterlik hizmetini alabilmek ve yasal adres olarak kullanabilmek, özellikle yeni kurulan işletmelerin üzerindeki mali yükü alıyor.

Dernekler ve şirketler farklı yasalara tabidir.

İşletmeler söz konusu olduğunda yasal sorunların olmadığını biliyoruz; ama dernekler için de aynı şey diyebilir miyiz? Öncelikle şu soruya açıklık getirmekte fayda var: Dernekler yasasının tüm şartları uygulanırsa ülkedeki 110 bin derneğin neredeyse yarısı büyük bir sorunla karşı karşıya kalacak. Bu nedenle yasal yükümlülüklerimizi bilmekte ve eksikliklerimizi mümkün olduğunca telafi etmekte fayda vardır.

2004'ten önce, her derneğin her yıl düzenli olarak denetlendiği, sistemin artık bu şekilde çalışmaması ve yeterli sayıda denetim elemanı olmaması nedeniyle, kamu yararına çalışan derneklerin düzenli olarak denetlenmesinin ardından müdahale eden “teftiş”; Derneklerimizde bir rehavet yarattığını görüyoruz. Birçok yönetimsel hatanın sürekli arttığı bir ortamdayız çünkü Denetim Kurulları da “sözde” var, görevlerini tam anlamıyla yerine getirmiyorlar ve sadece mali işleri denetleyenler var.

Dernek yöneticileri bu "kontrolsüz" ortamda başlarına bir şey gelmeyeceğini düşünerek "iyi niyet" ve "gönüllülük" kavramlarının arkasına sığınarak kendilerini maddi ve manevi yaptırımlara maruz bırakabileceklerinin farkında değiller.

Dernek merkezi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Şimdi sanal masaüstleri ile ilgili bu karamsar tabloyu birleştirelim. Dernek kurmak için belgelerinizi hazırladınız ve İl Dernekler Müdürlüğü'ne gittiniz. Size sorulacak ilk sorular dernek merkezinde belirteceğiniz adres ile ilgili olacaktır:

Söz konusu adres özel mi?

Müstakil değilse binada konut var mı?

Ev varsa tüm evlerden yazılı izin aldınız mı?

Derneğin kurulacağı adreste başka dernek, vakıf veya şirket var mı? (kesinlikle olmamalı)

Derneğin kendine ait özel kapısı ve odası var mı? (Ortak alan olamaz)

Dernek merkezi olarak sanal bir ofis tutmaya karar verdiyseniz, "Derneğin kendine ait özel kapısı ve odası var mı?" Soruya cevabınız “Hayır” olacak ve derneğinizi oluşturma süreci daha başlamadan sona erecektir. Ya da "Nasıl bilecekler, bir şey olmaz" diyerek, "Evet" cevabını verecek ve dernek kurma işlemlerini tamamlayacaksınız.

Çağrışım merkezini doğru seçmemenin nedeni ne olabilir?

Peki en kötü senaryolarda başınıza ne gelebilir? Dernekler İl Müdürlüğü, şikayet veya herhangi bir nedenle derneğinizin sanal ofis kullandığını tespit ederse, adresi polis huzurunda mühürleyecektir. Yönetim kurulu kararı ile adresinizi değiştirmediğiniz ve bu değişikliği internet üzerinden bildirmediğiniz sürece bu mührü kaldırmayacaklardır. Böyle bir durumda sanal ofis şirketi ile karşılaşacağınız yasal sorunları ve itibar zedelenmesini göz önünde bulundurun. Ayrıca kuruluş sürecinde "Derneğin kendine ait özel kapısı ve odası olduğunu" beyan ettiğiniz için gerçeğe aykırı beyandan dava açabilirsiniz.

Tüm bu kötü senaryolar ışığında kısacası dernekler atakent sanal ofis kullanamıyor. Başvurduğunuz sanal ofis firmaları size ticari sebeplerden dolayı söylemezler veya birbirlerini gerçekten tanımazlar. Ancak, seçenek ne olursa olsun, böyle bir uygulamadan doğacak hukuki sonuçlardan yönetim kurulu üyeleri olarak tamamen sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Son zamanlarda hem dünyada hem de Türkiye'de birçok kişi home office işi kurarak kendi işini kurmaya başladı. Kuruluş kolaylığı ve düşük maliyeti nedeniyle, insanlar daha fazla şahıs şirketi kurma eğilimindeydiler. Şahıs şirketi kuran bireyler, ev tabanlı şahıs şirketi kurabileceği gibi, belirli bir yer belirterek şirketlerini de kurabilirler.

Ev ofis Şahıs şirketi

"Home office" adından da anlaşılacağı üzere home office anlamına gelmektedir. Pandemi sonrası popülaritesi artan bu çalışma şeklinde kendi işini yapan kişiler, evlerini veya evin bir bölümünü ofise çevirerek işlerini oradan yürütebiliyor. E-ticaret, çeviri, içerik üretimi, muhasebe, mimarlık, pazarlama ve reklamcılık gibi alanlarda çalışan kişiler için ideal bir çalışma şekli olabilir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Merkez Ofis Gereksinimleri

Ticari faaliyetlerinize başlayabilmeniz için Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan şirketlerden birini kurmanız gerekmektedir. Sanal ofis olanaklarından yararlandığınızda, kurulu bir işletmenin maliyeti, fiili ofis alanı kiralayan yerleşik işletmelere göre de önemli ölçüde daha düşüktür.

Home ofisten şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

       kimlik fotokopisi

       Şirket kurarken adresini belirteceğiniz evin tapu veya kira kontratı fotokopisi

       2 vesikalık fotoğraf

       ikamet belgesi

       imza beyannamesi

       Araç satın alma makbuzu ve lisansı (varsa)

Şahıs şirketi açıldıktan sonra, işletmeniz normal şahıs şirketi ile aynı yükümlülükleri yerine getirebilir. Bu yükümlülükler, yapılan iş veya satılan malın faturalandırılması ve gerekli beyannamelerin süresi içinde verilmesi ile özetlenebilir. Bir açıklama yapmak için bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekir.

İş kurma maliyeti

2022 yılı için telekomünikasyon şirketi kurarken yapacağınız masraflardan bazıları şunlardır:

       Noter Muhasebe Vekaletname 192 TL

       Vergi dairesi sözleşme kaşesi 52 TL

       Kuruluş ve muhasebe hizmeti için 600 TL

       Kişisel İmza Beyannamesi 147 TL

       Mali müşavir kurulum ücreti (bölgeye göre değişir)

Bunlar, evden şahıs şirketi başlatmak için gerekli belgeler ve maliyetlerdir. Home office kişisel iş kurmak istiyorsanız kuruluş için ödeyeceğiniz ücret 950,00 TL ile 1100,00 TL arasındadır. Bu ücretler göz önüne alındığında, home ofis şirketinizi kurabilir ve limited şirket kurmak için ödenen parayı ödemek zorunda kalmazsınız.

Şahıs Şirketi Kurmanın Faydaları

       Düşük muhasebe ücretleri (Halka açık limited şirket ve anonim şirkete kıyasla)

       Şahıs şirketi açmak ve kapatmak, diğer işletme türlerine göre daha ucuz ve daha kolaydır.

       Şartları sağlamanız halinde Genç Girişimci İstisnasından yararlanarak 1 yıl Bağ-Kur primi ödemenize gerek kalmayacak.

       Yine Genç Girişimci Muafiyetinden yararlanarak 3 yıl boyunca elde edeceğiniz kazancın 75.000 TL'si vergiden muaf olacak. (yılda 75.000 TL)

Bir işe başlamadan önce bilmeniz gerekenler

       Oturduğunuz evin tapusu size aitse veya birinci dereceden akraba, eş veya çocuksanız, kira sözleşmesine gerek yoktur. Ancak bu durumda eşiniz ve yakınlarınız ile birlikte oturduğunuz konut artık işyeri çevresi içinde olduğundan, kira vergisini eski değeri üzerinden ödemeniz gerekir.

       Kira ya da mülkiyet fark etmese de evin elektrik, su, doğalgaz gibi maliyetlerinin yarısı gider olarak sunulabiliyor.

       İş yerinizi home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur'a kayıt zorunluluğunuz olduğu gibi, SSK'lı bir yerde çalışıyorsanız Bağ-Kur'a kayıt zorunluluğunuz yok.

       Home office private şirket normal bir şahıs şirketi gibi açılıp kapanabilir ve şahısların vergilendirilmesi durumunda sonradan doğacak vergi cezalarından kurtulmanın en kolay yolu olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Ev ofisinde stopaj vergisi Şahıs şirketi

Yerleşim adresinden kurulan şahıs şirketlerinde stopajla ilgili iki durum söz konusudur. Birincisi, ev adresi olarak beyan edilen yerin şahıs şirketini kuran kişiye ait olup olmadığı veya kiraladığı yeri merkez adresi olarak kullanıp kullanmayacağıdır. Ev, şahıs şirketini kuran kişiye veya kira ödemeyen bir aile bireyine ait ise stopaj ödenmez. Ancak şirket kiralık bir evde kurulu ise brüt kira bedeli üzerinden %20 oranında stopaj vergisi alınır.

kimler tarafından tercih edilir

Evden işyerleri genellikle e-ticaret yapanlar, sosyal ağlarda (Instagram, Facebook vb.) satış yapanlar, web üzerinden hizmet verenler, Youtube gibi sitelerden reklam geliri elde edenler, Facebook, İnstagram.

Bu işlerin yanı sıra avukat, doktor, diş hekimi, veteriner, mimar, mühendis, müşavir, müşavir, ressam, yazar, besteci, kimyager, öğretmen, sanatçı, yönetici, senarist, yönetmen gibi serbest meslek sahipleri de belirtilerek home office iş yeri kurabilirler. adres olarak evlerini yapabilir.