GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-12-2022 10:31   Güncelleme : 29-12-2022 10:31

İha Ehliyeti Almak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde insanların birçoğu drone'lar yani insansız hava araçları (İHA) kullanmak istemektedir.

İha Ehliyeti Almak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde insanların birçoğu drone'lar yani insansız hava araçları (İHA) kullanmak istemektedir. Kullanmış olduğunuz drone'un 500 gr'dan ağır ise resmi olarak bir iha ehliyeti almanız gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz standart teknoloji marketlerden satın aldığını drone'ları ehliyetsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat 500 gr'dan ağır olan dronelar için bir İHA ehliyetine sahip olmanız yasalar gereği zorunluluk taşımaktadır.

Drone Eğitimi

Drone kullanmaya istekli olan her birey drone kullanabilir. Drone kullanmanın yanında kullanılacak drone'ların aynı zamanda çeşitlerine göre bulundurulması gereken belgeleri de vardır. İHA 0 hariç diğer İHA'ların kullanılabilmesi için istenen sertifikaların yanında aynı zamanda B sınıfı sürücü ehliyeti gibi koşullar da istenmektedir. Drone kullanmanabilmek için 13 yaşından gün almış bir birey olmak gerekmektedir. Drone eğitimini aldıktan sonra ise bir drone sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Drone eğitimi sırasında bir teorik eğitime sokulursunuz. Sapmaz Havacılık sitesi üzerinden erişilebilir.

Teorik eğitimi başarılı olarak tamamladıktan sonra, drone kullanımını daha rahat kavrayabilmek için bir pratik eğitime tabii tutulursunuz. Bu aşamayı da başarılı olarak tamamlarsanız eğer, sonrasında drone eğitiminiz tamamlanır ve bu sayede drone sertifikası alabilirsiniz.

Drone Sertifikası Nasıl Alınır?

Drone sertifikası, resmî kurumlarda veya bazı işletmelerde gereken bir sertifika türüdür. Yasal olarak drone kullanma iznine sahip olmanızı sağlamaktadır. Eğer yasal olarak bir drone kullanmak istiyorsanız eğer, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sitesine girerek, bir kayıt oluşturmanıız gerekmektedir. Kullandığınız drone 500 gr ve üzerinde ise, drone alım satımı yapmak ve kullanabilmek için drone sertifikasına sahip olmanız yasalar gereği zorunlu kılınmıştır. Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra sizlere uçuş için izin yerine geçebilecek bir drone sertifikası verilmektedir. Bu sayede yasal olarak artık drone uçurabileceksiniz. Sapmaz Havacılık sitesinden destek alınabilir.