EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-01-2023 09:28   Güncelleme : 17-01-2023 09:28

Bitfinex Alpha 37 Raporu Yayınlandı!

Traderlar short pozisyon açmanın bedelini likidasyonla öderken, aynı zamanda BTC’nin hızlı yükselişini de desteklemiş oluyorlar.

Bitfinex Alpha 37 Raporu Yayınlandı!

 

Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında görülen son yükselişlerin esas itici gücünü short pozisyonların likidasyonları oluşturdu. Nitekim 450 milyon dolar gibi bir rakama ulaşan short pozisyon likidasyonları, long pozisyon likidasyonlarından tam 4,5 kat daha yüksek gerçekleştirdi; yani short/long pozisyon likidasyonlarının oranı 14 Ocak tarihi itibariyle, Temmuz 2021’den bu yana görülen en yüksek oran oldu.   Bu oranlar altcoinlerde ise çok daha yüksek durumda. 

Yine de Bitfinex Alpha’ya göre, ayı piyasalarında short pozisyonların sıfırlanması olağan görülen bir durum. Piyasadaki hızlı yükselişin belkemiğini, fonlama ihtiyacını düşük tutan, piyasadaki short pozisyonlarının sürekliliği oluşturmuştur ve bu zorunlu likidasyonlar ve stop işlemlerin gerçekleşmesi de fiyatların yukarı gitmesinde itici güç oldu.

Bitcoin fiyatında geri çekilme olasılığı

Son günlerde görülen yükseliş aslında ilk bakışta organik bir yükseliş gibi yorumlanabilir fakat piyasa derinliğinin bir önceki haftaya göre aynı kalmasından işlem hacminin neredeyse tamamının sınırlı sayıdaki trader tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Üstüne, piyasada işlem emirlerininin BTC fiyatına etkisi de geçen haftakiyle aynı olmuş, altcoinlerde ise çok az bir değişiklik görülmüştür. İşte tüm bu göstergeler piyasada yükseliş olmasına rağmen, ciddi bir likidite eksikliği olduğuna işaret ediyor. Bu nedenle, hafta sonu, açık pozisyonlardaki olası keskin düşüş ve boğaların temkinli yaklaşımıyla birlikte fiyatlarda bir geri çekilme beklenebilir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Son 12 aydır devam eden ve toplamda 425 baz puanlık faiz artışı, nihayetinde mükafatını almaya başladı ve enflasyonda bir miktar düşüş kaydedildi. Tüketici fiyat enflasyonunda bildirilen son düşüş riskli varlıklara destek olmakla kalmayıp, aynı zamanda Federal Rezerv’in gelecekte yapacağı olası faiz artış hızını düşürebilmesi için hareket serbestliği de sağladı. Nitekim şu an için, Ocak ayı sonunda faizlerde 25 baz puanlık bir artış daha bekleniyor, tabii ki, karar verilirken ücret enflasyonu da dahil, enflasyon için kritik etkenler de yakından takip edilmeye devam edilecektir.

Tüketicilerin şu an için kesinlikle daha fazla iyimser olduğunu söyleyebiliriz, duyarlılık tahminleri şu anda bulunduğumuz noktanın yarı seviyesi olan yüzde üç enflasyonu öngörüyor.

Fakat yine de, bu olası boğa piyasası göstergesinin bile, Fed’in yüzde iki hedefinin hala 100 baz puan daha üstünde olduğu ve ABD dolarının dış ticarette değer kaybetmesiyle ithalat ürünlerinin fiyatlarının yükseldiği göz önünde bulundurulduğunda, enflasyonla mücadelenin henüz bitmediği unutulmamalıdır.

Tahvil piyasaları da bu gerçeği kabul etmiş görünüyor. Getiri eğrisi kararlı bir şekilde ters dönüşüne devam ederken, 2 yıllık ve 10 yıllık hazine tahvilleri arasındaki fark ise son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Kripto piyasalarında, Aralık sonu ve Ocak ayı başına ilişkin volatilite tahminlerimiz ve balinaların, fiyat artışlarında önemli bir itici güç olacağı yönündeki görüşümüz gerçekleşti. Geçen hafta, Bitcoin ve Ether için short ve long pozisyon likidasyonlar oranının Temmuz 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasıyla, short pozisyonlarının önemli ölçüde sıfırlandığı görüldü.

Bu yukarı yönlü hareket ilk bakışta ümit verici gibi görünse de, aslında, piyasalardaki trader sayısı hala oldukça az olup son yükseliş hareketi ise tamamen duyarlılık, düşük fonlama oranları ve kademelerdeki kısa likidasyonlarca yönlendiriliyor. Piyasada halen ciddi likidite eksiği bulunuyor ve hafta sonu olası açık pozisyonlarındaki keskin düşüşle birlikte fiyatlarda bir geri çekilme de hala muhtemel gözüküyor.

Bu arada, kripto dünyasından gelen haberlere gelirsek, geçen hafta FTX’in avukatları 5 milyar dolarlık bir varlığı ortaya çıkardıklarını açıkladılar, eski CEO Sam Bankman Fried ise iflas olayını ve buna sebep olan olayları tekrardan açıklamaya çalıştı. El Salvador’da, Bitfinex’in finansal teknoloji sağlayıcısı olduğu ve uzun zamandır beklenen Volcano Token’ın önünü açacak yeni bir dijital varlık menkul kıymetler yasası meclis onayına sunuldu. Voyager  müşteri hesaplarının tamamını Binance.US’ye 1 milyar doların üzerinde bir bedelle satmak üzere iflas mahkemelerinden ön izin aldı. SEC ayrıca Gemini ve Genesis’i kayıtsız menkul kıymet satmakla suçladı, Bulgaristan’da  ise kripto varlık kredisi veren NEXO’ya, polis baskını yapıldı.

 

Kriptoda ilginç şeyler olmaya devam ediyor!