GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2023 12:16   Güncelleme : 27-01-2023 12:16

Sosyal Yardım Hizmeti

Sosyal yardımlar belediyeler tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak yapılan maddi yardımlardır.

Sosyal Yardım Hizmeti

Sosyal yardımlar belediyeler tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak yapılan maddi yardımlardır. Ayrıca bu yardımlar çeşitli yardım kuruluşları vakıflar ve dernekler tarafından da yapılıyor. Sosyal yardımlar aylık geliri belli bir seviyenin altında olan ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardım türüdür. Gerekli şartları taşıyan ihtiyaç sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yardım almak için belediyelere sosyal yardım başvuru yapabilirler.

Geçimlerini sağlamakta güçlük çeken ekonomik durumu kötü olan vatandaşlara devlet tarafından çeşitli maddi yardımlar ulaştırılır. Bu yardımlar kapsamında ihtiyaç sahibi olan vatandaşları gıda yardımından kıyafet yardımına yakacak yardımından eğitim masrafları yardımına eşya ve para yardımı gibi yardımlar sağlanır. Ayrıca belediye yardımları kocası ölmüş dul kadınlar yetimler ve kimsesizler için yapılır. Bununla birlikte bu yardımlardan engelli vatandaşlar da faydalanabiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardım

Sosyal yardımlar öncelik olarak fakir aylığı alan ekonomik durumu kötü olan aileler için yapılıyor. Yardım başvuru vakıflar ve dernekler tarafından yapılan sosyal yardımlar arasında burs yardımı gıda yardımı ve kırtasiye yardımı gibi yardım çeşitleri vardır. Aylık kazançları ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyen ekonomik durumu kötü olan vatandaşlar aile ve Sosyal ve hizmetler bakanlığı tarafından planlanan ihtiyaç sahiplerine yönelik maddi yardım için yardım başvurusu yapabilir. Ülkemizde maddi yardım yapan birçok farklı kurum kuruluş ve dernek vardır. Yapılan bu yardımlar sayesinde ekonomik durumu kötü olan vatandaşılar bir nebze de olsa rahat nefes alabiliyor.

Sosyal Hizmetler Yardım Başvurusu

Yardıma ihtiyacı olan muhtaç kişiler ve geçimini sağlamakta zorluk çeken dar biriyle aileler için Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi yardım planlaması yapılmıştır. Vatandaşlar yardım başvurularını e-devlet platformu üzerinden yapabilirler. Ayrıca ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar bizzat kurumları giderek de yardım başvurusu yapabilir.

E-devlet üzerinden yardım başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi e-devlet hesaplarını kullanmalıdır. E-devlet platformunu kullanarak sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında yer alan formu doldurmaları yeterlidir. Konu hakkında Yardım Başvurusu sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Sonucu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak planlanan sosyal yardımları başvuru yapan kişiler başvuru sonuçlarını nasıl öğrenecekleri konusunda araştırmalar yapıyorlar. E-devlet üzerinden yapılan yardım başvuruları için yine e-devlet üzerinden sonuç kontrolü yapılabiliyor. Vatandaşlar sosyal yardım başvuru belgesi ile aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından planlanan maddi yardımları kolay bir şekilde başvuru yapabilirler.

Gelir düzeyi düşük olan vatandaşların yararlanabileceği bu hizmet için bakanlık tarafından belirlenen bazı şartlar vardır. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu aranır. Bununla birlikte mavi kart sahibi olma şartı vardır. Ayrıca 18 yaşından küçük olan kişiler yardım başvurusunda bulunamazlar. Devlet tarafından belirlenen şartları karşılayan kişiler sosyal yardım başvurusunda bulunabilme hakkı kazanır. Yardım Başvurusu sitesini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.