GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2023 13:50   Güncelleme : 27-01-2023 13:50

İyilik Köyü Projesi ile sürdürülebilir ve teknolojiye dayalı üretim kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.

İyilik Köyü Projesi ile sürdürülebilir ve teknolojiye dayalı üretim kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.

“İyilikte iz bırakmak” mottosuyla başta Türkiye ve Afrika ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok bölgesindeki mazlum, yetim ve muhtaçlara el uzatan yeni nesil yardımlaşma platformu İnsan İzi İnsani Yardım Derneği, Afrika kıtasında uzun soluklu bir projeye imza atmayı hazırlanıyor.

Kalıcı iyiliğin toprakta filizlenerek doğacağı görüşünden yola çıkan İnsan İzi, Doğu Afrika kıtasında yer alan Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde kuracağı “İyilik Köyü” ile yerel halkın kendi kendine yetebileceği özgür ve özgün yaşam alanları oluşturmayı hedefliyor.

“İnsan İzi olarak dünyaya iyi bir iz bırakmak için yeni bir hedef belirledik. Yarının Afrika'sını şimdiden iyilikle mayalamak istiyoruz.” diyen İnsan İzi İnsani Yardım Derneği Başkanı Umut Sarıkaya, amaçlarının insanlığın ortak atasının izlerini taşıyan Afrika topraklarını ve samimi insanlarını, kendi kendine yetebilen ve çevresindeki ihtiyaç sahiplerine yardım edebilen bir gelişmişliğe taşımak olduğunu ifade ediyor.

İyilik Köyü Projesi ile sürdürülebilir ve teknolojiye dayalı üretim kültürünü yaygınlaştırmayı, Afrika’nın dönüşümünü başlatacak yenilikçi bir modeli hayata geçirmeyi de amaçladıklarının da altını çizen Sarıkaya; hedeflerinin günlük hayatta ve üretim süreçlerinde dijital teknolojileri kullanan, kendi kendine yetebilen, gençlere yeni ufuklar açan örnek bir model oluşturmak, olduğunu dile getiriyor.

Afrika insanının kendi kendine yeteceği akıllı bir köy

İnsan İzi İnsani Yardım Derneği, İyilik Köyü projesinin detaylarını, Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 4 Şubat 2023 Cumartesi günü gerçekleştireceği tanıtım programıyla kamuoyuna duyuracak. İnsan İzi, başta yetimler olmak üzere Tanzanya’daki yüzlerce çocuğa, gence, aileye dokunmayı hedefliyor. 

İnsan İzi, İyilik Köyü’nde yer alacak okul, yetimhane, cami, sağlık ocağı, misafirhane, atölyeler, akıllı tarım alanları ile Tanzanya’daki yaşam ve eğitim kalitesini artırmayı amaçlıyor. Akıllı köylere örnek teşkil edecek İyilik Köyü ile İnsan İzi, ilk etapta Tanzanya’da, ilerleyen dönemlerde Afrika’nın farklı bölgelerinde gençler, kadınlar ve aileler örnek olacak bir ekosistem oluşturmayı planlıyor. 

 Geleneksel insani yardım çalışmalarını sürdürürken kalıcı, çağın gereksinimlerine uygun projeler de ortaya koyan İnsan İzi İnsani Yardım Derneği, iyilik ve insana dair her alanda çalışmalarını yılın 365 günü sürdürüyor.