SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-01-2023 12:50   Güncelleme : 28-01-2023 12:50

Obezite İçin Ameliyatsız Tedaviler

Obezite için birçok tedavi yöntemleri bulunuyor. Ameliyat olmadan tedavi olmak isteyen kişiler ameliyatsız obezite tedavi yöntemlerini araştırıyor.

Obezite İçin Ameliyatsız Tedaviler

Obezite için birçok tedavi yöntemleri bulunuyor. Ameliyat olmadan tedavi olmak isteyen kişiler ameliyatsız obezite tedavi yöntemlerini araştırıyor. Ameliyatsız bir şekilde gerçekleştiren tedavi yöntemleri arasında birçok seçenek bulunuyor. Bunlar endoskopi, kilo verdirici ilaç kullanımı, mide balonu, doktor gözetimi altında gerçekleştirilen diyet programları, yaşam tarzında sağlıklı değişiklikler yapılması gibi yöntemlerdir.

Mide balonu uygulaması ile mideye yerleştirilen balon kişinin tok hissetmesini ve iştah kaybının yaşanmasını sağlar. Bu nedenle kişiler daha az besleneceği için kilo verme fırsatı da artacaktır. Mide balonları 6 ay ile 12 ay arasında midede kalabiliyor. Bunun süresini tamamen kişinin durumu belirlemektedir. Son zamanlarda endoskopi ve anestezi yöntemlerine ihtiyaç duyulmadan yutulabilir kapsüller ile de bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Bu işlemin yanı sıra mide enjeksiyonu da tercih edilebilen bir tedavi yöntemidir. Mide enjeksiyonu ile midenin kaslarına botilinum madde enjekte edilir. Bu enjekte edilen madde sayesinde mide kasları yavaşlar. Mide kasları yavaşlayacağı için sindirim süresi de uzamaktadır. Böylelikle kişi doktorun vermiş olduğu diyete daha uyumlu bir şekilde devam eder. Programa uyan kişilerin düzenli bir şekilde kilo vermesi mümkündür.

Obezitenin başlıca nedenleri nelerdir?

Obezite hastalığının birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenler arasında en yaygın olan çeşitli nedenler bulunuyor. Bunlar kültürel, psikolojik, genetik, çevresel olmak üzere farklı kategorilerde maddelenir. Kilo alımının gün geçtikçe artmasından dolayı obezite riski artmaktadır. Vücuda fazla kalori alındığında ve alınan kalorinin yakılmaması durumunda kişiler fazla kilo alır. Bu fazla kiloları zamanla birikerek yağa dönüşür ve obezite riskini tetikler. Ayrıca uyku düzensizliği beslenme bozuklukları hareketsiz yaşam tarzının benimsenmesi, psikolojik bozukluklarda obezite riskinin artmasına neden olur.

Dr. Güven Görkem obezite tedavisi hakkında çeşitli araştırmalar yapıp bu konu hakkında uzmanlaşmış bir uzman doktordur. Bu nedenle obezite tedavisinde oldukça başarılıdır. Obezite tedavisinin erken yapılması kişinin obezite ile mücadele sürecini olumlu etkiler. Özellikle kişiler hayatlarında psikolojik olarak zor bir döneme girdiğinde daha fazla kilo alabiliyor. Bu nedenle bu dönemlerde obezite riski de artabiliyor. Bu gibi risklerden dolayı birçok kişide obezite hastalığı meydana gelebiliyor. Sadece ülkemizde değil dünyada da oldukça yaygın olan obezite hastalığının en erken tedavi edilmesi gerekiyor.

Obeziteden korunma

Obeziteden korunmak adına yaşam şartlarının değiştirilmesi gerekiyor. Özellikle düzensiz beslenen, hareketsiz yaşam tarzını benimseyen, uyku düzeni düzenli olmayan kişiler yaşam şartlarında değişikliğe gitmelidir. Obeziteden korunmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek son derece önemlidir. Fazla kilo alımı ile meydana gelen bu hastalığın engellenmesi için kilo alımının kontrol altına alınması gerekmektedir. Kilo alımı gereğinden fazla ve düzensiz bir şekilde gerçekleşiyor ise bir diyet programı ile bunun normal düzene sokulması gerekmektedir. Bu gibi hususlara dikkat edildiğinde obezite riskinden korunulmuş olunur. Size uygun diyet programı için https://www.guvengorkem.com/obezite sitesinden destek alabilirsiniz.