GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-02-2023 17:26   Güncelleme : 14-02-2023 17:26

Google Asistan Nedir?

Google Asistan Nedir?

 

Google Asistan, İOS ve Android cihazlara ek olarak Google Home’da da kullanılabilmeyi sağlayan yapay zeka desteği olan sesli çalışan asistandır. Birçok alanda işe yarayan bu asistan, alarm kurma, müzik çalma ve evinizde bulunan cihazları yönetmeye yardım etmeyi sağlar. Daha kapsamlı bir biçimde Teknolojik Bilgi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Google Asistan’ı kullanmanın birçok yolu bulunur fakat bunlardan en temeli “OK Google” ya da “Hey Google” olarak bilinir. Böylece onu yönetebilir ve asistanı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Asistan, bizzat Google tarafınca tasarlanmış ve oluşturulmuş olan yapay zeka sanal sistemidir. Bu Google Asistan, kullanıcıların hepsine açık bir şekilde kullanıma hazırdır ve Google’ın hemen hemen tüm ürünleri ile birlikte nasıl etkileşimde bulunacağını tanımlar.

Kullanan insanlar için istedikleri görevleri ses yönetimi ile veya makine öğrenimi ile kullanılan dijital asistandır. Sorulan tüm sorulara mantıklı yanıtlar veren Google Asistan, cihazda bulunan donanım ayarları yapılabilir ve oyun oynanabilir.

Google Asistan birkaç saniye boyunca herhangi bir aktivasyon algılamaz ise bekleme modundan çıkarak kendisine yönetilen ses parçacıklarını kayıt eder. Birkaç saniye içerisinde bunları işleyerek yerine getirmesi için Google’a yönlendirme sağlar.

Google Asistan Nasıl Çalışır?

Google Asistan, telefonlarda Google Home Hoparlöre yerleşik bulunan sesle etkinleştirilmeye müsait olan bir yapay zeka teknolojisidir. Sorulan sorulara sözlü olarak hızlı yanıtlar vererek kullanıcılarını memnun eden bir sistemdir. Birçok şekilde kullanılmaya müsaittir.

Kullanımının en yaygın yollarından birisi “Hey Google” ya da “OK Google” gibi aktivasyonlar ile başlatılarak soru sorulmasıdır, daha sonrasında sorulan soruya başka bir soru eklenebilir. Böylece zincirleme olarak devam edebilir.