GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-02-2023 09:50   Güncelleme : 28-02-2023 09:50

Ev Eşyası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir ?

Ev Eşyası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir ?

 

Geçmişten bugüne kadar var olan barınma ihtiyacımız sonucunda ortaya çıkan evlerin içindeki eşyalar yaşamımız açısından büyük öneme sahiptir. Evlerde kullanılan bazı eşyalar ruhsal açıdan rahatlamanızı sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı ev eşyası seçmek hayatımızda önemli bir noktadır. Evinizin yapım aşaması bittikten sonra veya evinizin içinde kullanmak için seçeceğiniz eşyaları alırken size en uygun eşyayı bulmak istersiniz. Ev eşyası alabilmek için bu eşyaların sizin içinize sinmesi ve beğenmeniz önemlidir. Evimize ev eşyası seçerken bazı önemli detaylara dikkat etmek gerekir. En önemli detayları dikkate aldığınız zaman sorunsuz bir ev eşyası seçimi sağlamış olursunuz. Öncelikle ev eşyası alırken daha önceden bir liste yapmak gerekir. Ev eşyaları seçerken birbirleriyle karşılaştırma yapılarak satın alınmalıdır. Üretim süresi çok eski olmayan eşyalar seçilmelidir. Böylece teknolojik açıdan ileride olmuş olursunuz. Alacağınız beyaz eşyaların garanti sürelerine satın alırken dikkat etmek gerekir. Ev eşyalarınızı satın alırken birbiri ile renk uyumuna dikkat etmeniz gereklidir. Sizi kötü hissettiren renklerden uzak durmalısınız. Eşyaların uyum ve dekore edilmesi size fayda sağlayacaktır. Evinizdeki eşyalara uygun aksesuarlar seçmelisiniz. Yeni ev sahibi olmak isteyip evini baştan dekore etmek isteyenler veya yeni evlenecek olan çiftler ev eşyaları almaktadır. Elbetteki yeni eşyalar almak sizi heyecanlı hissettirmektedir. Yaşamımızdaki büyük olan ev eşyaları özenle seçilmelidir. Alırken kararımız her zaman net olursa seçim yapmak sizin için daha kolay olur. Ev eşyaları olarak bir çok çeşit bulunur. Bunlar yatak odası takımı, oturma odası  takımı, halılar, yemek takımı, lamba ve avizeler, beyaz eşya gibi çeşitleri vardır. Beyaz eşyalar evlerde kullandığımız en önemli eşyalardır. Beyaz eşya grubunda çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, kurutma makinesi, derin dondurucu eşyalar şeklinde sıralayabiliriz. Bir tane daha örnek vermek gerekirse, yatak hayatımızdaki önemli bir noktadadır. Sağlıklı ve düzenli bir uyku geçirmemiz için rahat ettiğimiz bir yatakta uyku geçirmemiz gerekmektedir. Bu sebepten dolayı yatak seçimimiz sağlığımız açısından doğru ve uygun olmalıdır. Yatak seçimi yaparken en çok dikkat ettiğimiz bir diğer konu ise baza seçimidir. Çünkü en önemli artı yanı yatakları taşımalarının yanı sıra birer sandık görevi görüyor olmalarıdır. Özellikle yatak odalarında mutlaka bulunması gereken bir mobilya çeşididir. Kullanılmayan eşyaların saklandığı yer olarak depolama işlevini üstlenmektedir.

 

Baza Ne Amaçla Kullanılır, Ne İşe Yarar?

En sade şekliyle tanımlamak gerekirse, yatakların yer seviyesinden yüksekte durmasını sağlayan ahşap yada metalden üretilmiş olan, üst yüzeyi deri veya kumaş malzeme ile kaplanmış yatak çerçevesine verilen bir isimdir. Binlerce farklı renk ve çeşit seçenekleri bulunan modelleri ile yatak odanız için ideal modellere sahip olabilir ve evinizi şık bir görünüme kavuşturabilir. İşlev olarak kullanım rahatlığı sağlayan yataklar, sandıklı bölümleri ile geniş bir depolama alanına sahip eşyalardır. Bu depolama sandıklarında kullanılmayan yada mevsimlik giyilen kıyafetlerinizi saklayabilir ve istediğiniz zaman rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Depolama açısından oldukça kullanışlı bir mobilya çeşididir. Evde kullanılmayan eşyaların saklanması,depolanması için bu yataklar tercih edilmektedir. Bu yatakların bir çok çeşidi vardır bunlar arasından tek kişilik, çift kişilik, yuvarlak veya kör olarak farklı çeşitlerde üretim sağlanmaktadır. Genellikle bu eşyalar başlığı ve yatağı olarak bir takım halinde satın alınır. Tercihe göre tek de satın alınabilir. Kör adı altında üretilen bu model, yatağın alt kısmında depolama alanı mevcut değildir. Tek işlevi yatağı yerden yüksekte tutmaktır. Bu tarz modeller genellikle otel odalarında, yurtlara yada sosyal tesis gibi yerlerde tercih edilmektedir. Kullanılan malzemeler olarak renklerine, ebatlarına göre fiyat açısından da her model değişiklik gösterebilir. Özellikle çocuk odaları için figürlenmiş olarak üretilen bir çok model vardır. Alt kısmında depolanıp, saklanan eşyalar arasında evlerde kullandığımız bazı koltuk takımı çeşitleri de bulunmaktadır. Ev seçimi yaparken genelde büyük odalı olan evler tercihimizden yanadır. Fakat bazen maddi açıdan büyük odalı evler alamasakta tabiki koltuk takımı almamız lazım. Genelde küçük odalı evlerde L koltuk seçimi yapılmaktadır. Genelde koltuk takımlarında bu modelleri beğenip satın alan kişiler de var tabi ki.

 

L Koltuk Takımı Ne Amaçla Kullanır?

Her iki koltuk yanında da köşe bulunması dolayısıyla her iki koltukta köşe koltuk olarak isimlendirilmiştir. Ancak bu koltuklar daha çok uzanma koltuğu modeli bulunan koltuklar için kullanılmaktadır. Ancak köşe koltuklarda L şeklinde olduğu için her iki koltuk içinde kullanılmaktadır. Bu model koltuklar ve köşe koltuk takımları arasında aslında arasında pek fazla fark bulunmamaktadır. Bu model koltukları seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de kumaş ve kaplamasıdır. Köşe bölümlerin kaplaması düzgün ve sağlam olmalıdır. Koltukta kullanılan kumaşın ise toz toplamayan ve silinebilir cinsten olması işinizi kolaylaştırır. Bazı bu koltuk model çeşitlerinde yastık ve minderlerin kılıfları çıkarabilir şekilde tasarlanmaktadır. Aynı zamanda bu mobilya takımları yatak olarak da kullanılabilir. İstediğiniz zaman da koltuk şeklinde kullanabilirsiniz. Çok amaçlı olarak tasarlanan köşe koltuk takımları tercih ederek ek depolama alanına sahip olabilir, yatak şeklinde kullanılabilir, oturulabilir özelliklerinden gün boyunca yararlanabilirsiniz. Koltuk takımlarından ziyade ev eşyası olarak kullanılan önemli ürünlerden biri de ütü masasıdır. Bu eşyalar evlerimizde kullandığımız olmazsa olmaz eşyalar arasındadır.

 

Ütü Masasının Görevi Nedir?

Üzerinde ütü yapılan, yüksek ayaklı olan, boyu ayarlanabilen bir üründür. Genel olarak açılır kapanır özelliktedir. Üzerine geçirilen kılıfın ısı geçirgenliği yüksek olduğu için de kırışıklıkların daha hızlı şekilde açılmasına yardımcı olmaktadır. Tel özelliği ise çevresel faktörlere karşı dayanıklı olan esneme yapmayarak ütü yapmayı kolaylaştırmaktadır. Yüzeyi ısınarak kumaşların daha çabuk kurumasını sağlayarak daha hızlı ve kolay bir ütüleme imkanı sunar. Ütülenen parçalar ütülendikten sonra hemen askıya asılarak kaldırılmalıdır. Bu eşyalarda yan ve arka kısımlarında aparat bulunması sizler için daha çok kolaylık sağlayacaktır. Alacağınız bu eşyanın boyunun çok kademeli olması da kullanışlılık açısından önemli bir yere sahiptir. Yanmaz kumaş ile kaplı olmasına da dikkat etmemiz gerekmektedir. Eşyaların kaymasını engelleyen plastik ayakları bulunmaktadır. Masanın üzerinde kıyafetlerinizi ortadan dışarıya doğru ütülemeli, buhar kullanımına dikkat etmeli, eşyalarınızı ütülerken ütüyü yavaşça bastırmaya özen göstermelisiniz. Eşyalarınızın üstüne uyguladığınız fazla kuvvet, giysilerinizde ütü izi kalmasına, yakmasına veya yıpranmasına neden olur. Ütünün su akıtması, eşyaların bazen nemli kalmasından dolayı masanın üst kısmının sık sık ıslanması gibi nedenlerle sık leke olan bu kumaş kısmını düzenli olarak çıkarıp yıkamalısınız. Masanın kumaşını tek başına çamaşır makinesinde yıkayabileceğimiz gibi benzer renklerde de yıkamanız mümkündür. Masanın ölçüsü standart olarak 60 ile 90 cm arasında olmaktadır. Yükseklik ayarı ise ayaklarından dolayı ayarlanabilir boyutta yer almaktadır. Bu sebepten dolayı güvenilir bir şekilde kişi kendine uygun ayarlama yapabilmektedir. Masanın üzerinde ütü yaparken pamuklu kıyafetleri hafif nemliyken yüksek ısıda ütüleyiniz. Gerekirse buhar ve su spreyi sıkın. Keten giysileri ters çevirerek yüksek ısıda, nemliyken ütülenir. Gerekli durumlarda buhar ve su spreyini kullanabilirsiniz. Doğru yıkama sonucunda eşyalarınız yıkandıktan sonra masanın üzerinde dikkatli bir şekilde ütü yaptığınız takdirde kıyafetleriniz her zaman yeni gibi kalarak uzun ömürlü olur.