YAŞAM
Giriş Tarihi : 18-04-2023 09:42   Güncelleme : 18-04-2023 09:42

İç Mimar Kimlere Denir?

İç Mimar Kimlere Denir?

Evlerin, ofislerin, binaların hatta alışveriş merkezlerinin iç ortamını düzenleyerek, duvar rengi, mobilya rengi, aydınlatma gibi etmenleri belirleyerek dekore eden ve bu işi meslek edinen kişilere iç mimar denir. Üniversitelerin 4 yıllık mimarlık bölümünü bitiren kişiler iç mimar diplomasının sahibi olur.

Özellikle büyükşehirlerde bu mesleği yapan kişilere daha fazla ihtiyaç duyulmaktır. Bu şehirlerde bulunan alışveriş merkezi, eğlence merkezi gibi alanların fazla olması nedeniyle alan tasarımını yapacak birini ihtiyaç duyulduğu için örneğin İstanbul iç mimar arayışında olan şehirlerin başında gelmektedir. Herhangi bir alanı, mekânı ya da binayı güzelleştirmek istediğinizde iç mimarlığı meslek edinen kişilerin yardımına başvurarak dekorasyon konusunda yardım alabilirsiniz.

İç Mimarın Görevleri

Mekân estetiği anlamında farklı bir kabiliyete sahip olan iç mimarların görev ve sorumlulukların en başında inşaat mühendisi, mimar ve müteahhit gibi meslektaşları ile iş birliği yapmak gelir.  Bu sayede gerek alanın yapısına uygun gerek binada kullanılan malzemeye uygun tasarımı planlayarak en iyi sonuca ulaşır.  Özellikle İç mimarlık firmaları mesleğin diğer gruplarıyla birlikte çalışırlar.  Bu sayede aralarında bilgi akışı oluşur ve mekânı en güzel estetiğe sahip hale getirirler. Tabi ki iç mimarlar öncelikle müşterinin isteğini dikkate alarak bu yönde bir çalışma tasarısı hazırlayıp müşteriye sunmakla mükelleftir.

Bu tasarı hazırlanırken bütün tesisat hatta elektrik aksamı dahi göz önünde bulundurulmalıdır.  Sektördeki yenilikleri takip ederek en modern dizaynı oluşturarak iş bitiminde de müşteri ile iletişim halinde olurlar.  Bu konuda İstanbul iç mimarlık ofisi hizmetlerini mutlaka araştırmalısınız. Detaylı ön bilgi edinmek isterseniz de qaraqalem sitesini incelemeniz büyük fayda sağlayacaktır. İstanbul gibi büyükşehirlerde iç mekân tasarımına büyük önem verilmektedir.

Özellikle dizi, film çekimi yapılan ya da elit kesimin yaşamayı tercih ettiği yalılarda titizlikle, özenli ve en ince detayı dahi düşünülmüş şekilde iç mekân tasarımı yapılmaktadır. Öyle ki duvarda asılı duran tablonun yer döşemeleri ve hatta mobilyalar ile bile uyumlu olması beklenir. Bu sebeple işini en iyi yapan kişilerle çalışmak her zaman için tercih sebebidir.

İç Mekân Tasarımı

Artık günümüzde bankalar, alışveriş merkezi, oteller, butik işletmeler, evler ve restoranlar bile iç mekân tasarımına büyük önem vermektedir. Çünkü hoş bir ortama girdiğini fark eden insanlar buraya tekrar gelmek isteyecektir. 

Bu da ticari amaçlı işletmeler için büyük kar kaynağı anlamına gelir. İç mekân dekorasyonu için bazen dönem tarihi gibi mistik temalar kullanılarak yapılsa bile genelde modern temalar tercih edilmektedir. Tabi kişilerin isteğine bağlı olarak pek çok farklı tema kullanılabilir. Değişik, modern ya da klasik olarak dizayn edilmiş tasarımlar veya genel olarak mekân tasarımı hakkında bilgi edinmek isterseniz qaraqalem sitesi size fikir verebilir.  Unutulmamalıdır ki iç mekân tasarımında mimar seçimi olduğu kadar titizlik ve detaycılıkta büyük öneme sahiptir.