YAŞAM
Giriş Tarihi : 16-08-2023 11:04   Güncelleme : 16-08-2023 11:05

İlişki türleri nelerdir? Sağlıksız ilişki nasıl olur?

İlişki türleri nelerdir? Sağlıksız ilişki nasıl olur?

 

 

Sağlıklı ilişkiler, karşılıklı saygı, anlayış ve destekle karakterize edilirken, toksik ilişkiler duygusal ve psikolojik zarar verebilen türlerdir. Toksik ilişkiler, genellikle manipülasyon, güç oyunları ve duygusal istismar içerebilir. İşte farklı ilişki türleri ve belirtileri:

 

 1. Kontrol Edici İlişkiler: Bu tür ilişkilerde bir partner, diğerini kontrol etmeye ve yönlendirmeye çalışır. Kararları, iletişimi ve hatta giyim tarzını dahi etkileyebilir. Kontrol edici davranışlar, kişinin özgüvenini zayıflatır. Bu ilişkilerde kıskançlık genellikle ön planda olur.
   
 2. Hayalet ilişkiler: Son dönemde Ghosting adı verilen, her şey yolunda gibi görünürken partnerin bir anda tüm iletişim kanallarını kapatması ve adeta kaybolması anlamını taşıyan ilişki türüdür, sağlıksız bir ilişki olarak değerlendirilebilir. Eğer ghosting’e maruz kalıyorsanız psikolojik desteğe başvurabilirsiniz.
   
 3. Bağımlılık Yaratan İlişkiler: Bu tür ilişkilerde bir partner, diğerini kendi bağımlılıklarına dayanak olarak kullanır. Bu bağımlılıklar maddi veya duygusal olabilir. Bağımlılık yaratan ilişkilerde kişi, partnerini kaybetme korkusuyla ilişkide kalır. Genellikle bir süre sonra da partnerine karşı olan ilgisini kaybedebilir, ancak kaybetme korkusu yaşayan partner  sevgilisi eskisi kadar ilgilenmese de yine de ilişkiden ayrılmaya cesaret edemez.
   
 4. Manipülatif İlişkiler: Manipülatif ilişkilerde bir partner, diğerini istediklerini yapmaya ikna etmek için manipülasyon kullanır. Bu tür ilişkilerde kişi, gerçek niyetleri yerine başka şeyler söyleyebilir.

  Belirtiler: Yalan söyleme, duygusal oyunlar, suistimal
   

 

 1. Empati Eksikliği: Bu tür ilişkilerde bir partner, diğerinin duygularına veya ihtiyaçlarına karşı duyarsızdır. Empati eksikliği olan ilişkilerde, bir tarafın ihtiyaçları sürekli olarak göz ardı edilir.
   

Belirtiler: Duygusal destek eksikliği, anlayışsızlık, karşı tarafla ilgilenmeme.

 

Sonuç olarak, toksik ilişkiler kişilerin ruhsal ve duygusal sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Sağlıklı bir ilişkinin temelinde saygı, anlayış ve sevgi yer alırken, toksik ilişkilerde bu unsurlar sıklıkla göz ardı edilir. Kendinizi bir toksik ilişki içinde hissediyorsanız, profesyonel yardım almayı düşünmek önemlidir. İlişkileriniz ile ilgili daha fazla kaynaktan bilgi almak istiyorsanız; www.sevgiliderdim.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.