GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-02-2023 12:10   Güncelleme : 17-02-2023 12:10

Şömine Nedir?

Şömine Nedir?

 

Şömine, önceki zamanlarda ısınma için kullanılırken günümüzde taş, tuğla ya da metalden yapılmış dekor amacı ile kullanılan bir yapıdır. Şömineler genellikle oluşturdukları rahatlatıcı ortam ve odayı ısıtmak amacı ile kullanılmaktadır. Şömine tarihi incelendiğinde bir konutu ısıtmak, yemek pişirmek ya da evsel kullanım amacı ile suyu ısıtmak için kullanıldığı görülmektedir. Şömineler genellikle tuğla ya da taş ile çevrelenmiş ateşin alev aldığı hazne, ocak, baca vinci, lento ve lento çubuğu, ızgara, damper, duman odası, baca, boğaz ve baca filtresi bölmelerinden oluşmaktadır.

Şömine seçiminde ilk önce şömineyi hangi amaç ile kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bir odayı ısıtmak için seçilecek şömine ile dekoratif amaçlı kullanılacak şöminenin özellikleri farklıdır.

Şömine Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şömine alırken ilk olarak şömineyi kuracağınız odanın büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Odanızın büyüklüğüne göre şömine seçmelisiniz ya da şömine tasarlayacaksanız odanızın büyüklüğüne göre tasarım yapmalısınız. Şömine modelleri farklı gruplara ayrılmaktadır.

Odunlu şömine almak istiyorsanız ilk olarak odanızın iç hacmine dikkat etmelisiniz. Baca sistemini dizaynı iyi yapılmalıdır. Bu şekilde hazne içerisindeki dumanın dışarı aktarılması gerekir. İyi bir baca sistemi odanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Kullanacağınız oduna da dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Ortamı iyi ısıtan odunlu şömineler, aynı zamanda çıkarmış olduğu odun yanması sesiyle de özel bir his yaratmaktadır. Hazne temizliğinin de düzenli olarak yapılması gerekir. Bu tarz şöminelerin yakılımı ise kesinlikle doğal yollardan yapılmalıdır.

Elektrikli şömineler ise odunlu şöminelere oranla daha basit bir kullanıma sahiptir. Isıtma gücü 2 kw olan elektrikli bir şömine 20 metrekarelik bir evi ancak 1 saatte ısıtabilir. Ancak bu durum diğer elektrikli şömineler içinde geçerli değildir. Daha yüksek ısıtma güçlerine sahip olan şöminelerde bulunmaktadır. İçerisinde bulunan rezidans teller ile ısınma sağlayan ve bir fiş ile bu eylemi gerçekleştiren elektrikli şömineler, kolay kurulum ve rahat kullanım arayanlar için oldukça uygun bir şöminedir. Diğer şömine türlerine oranla daha kullanışlıdır.

Sizde evinizi en kaliteli şömineler ile ısıtmak için Şöminecim firmasının şöminelerini tercih edebilirsiniz.